Sławomir Skomra

Życie całkiem poza systemem. Mroki i uroki szarej strefy

Życie całkiem poza systemem. Mroki i uroki szarej strefy Fot. 123RF
Sławomir Skomra

Połowa pensji do ręki, druga połowa pod stołem - za zgodą pracodawcy i pracownika. Remonty i naprawy czy opieka nad dzieckiem to usługi, za które nie żądamy faktur. Nic dziwnego, bo pewnie byśmy ich i tak nie dostali

Szara strefa składa się z kilku elementów. Jak wylicza w specjalnym raporcie Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową to: działalność nielegalna (np. przemyt papierosów), ukrywana działalność (płacenie pracownikom części pensji pod stołem) i nieformalna działalność (praca na czarno). Na dobrą sprawę nikt nie wie, jak duża jest szara strefa w Polsce i istnieją różne metody jej szacowania. Niektórzy funkcjonują w niej z wyboru, nieraz latami. Zapytaliśmy dlaczego.

10 lat bezrobocia

Grzegorz, 38 lat. Ostatni raz legalnie pracował 10 lat temu. Od tego czasu jest „długotrwale bezrobotnym”. Mimo to codziennie przychodzi do pracy.
- Po technikum poszedłem na prywatne studia informatyczne. Żeby je opłacić, musiałem pracować. To były czasy, kiedy o pracę było trudno. Zatrudnił mnie kolega w sklepie komputerowym. Interes szedł słabo. W końcu sklep padł. Jeszcze trochę dorabiałem naprawą komputerów, ale w końcu pieniądze się skończyły i rzuciłem studia. Nie stać mnie było. Dziś, jak patrzę na zarobki informatyków w Lublinie, to myślę, że powinienem na głowie stanąć, żeby skończyć naukę. Gdyby tylko udało mi się zrobić dyplom... Potem pracowałem w firmie meblarskiej. Pół-etatu, a pracowało się jak na całym. Pół pensji szło legalnie, drugie pół pod stołem. Tak było wygodnie szefowi, a mnie też pasowało, bo pieniądze były większe.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Sławomir Skomra

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.