Diana Krasowska, Ula Ludwiczak redakcja@polskatimes.pl

Żubry, legendę polskich lasów, trzeba uchronić przed strzelbami myśliwych

Powinien być zakaz komercyjnego odstrzału żubrów w Polsce Fot. fot. anna kaczmarz Powinien być zakaz komercyjnego odstrzału żubrów w Polsce
Diana Krasowska, Ula Ludwiczak redakcja@polskatimes.pl

Myśliwy za możliwość zabicia żubra musi zapłacić od 12 tys. zł do 36 tys. zł. Potem może zabrać jako trofeum głowę i skórę zwierzęcia

Mimo że żubr jest gatunkiem chronionym przez prawo polskie i unijne, co roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydaje zgodę na odstrzał tych zwierząt. Właśnie poprzez eliminację starych, chorych czy osłabionych osobników Lasy Państwowe realizują strategię odtwarzania i ochrony populacji żubra w Polsce. Argumentem jest też potrzeba regulacji liczebności tych zwierząt. Na przykład w tym sezonie łowieckim, który trwa od października ub.r. do końca marca br., GDOŚ wydał zgodę na odstrzał 30 żubrów: 10 żyjących w Puszczy Boreckiej i 20 w Puszczy Knyszyńskiej.

Od dawna wiele środowisk jest przeciwko takiemu zarządzaniu populacją żubra w Polsce. Zwłaszcza że i sama eliminacja tych zwierząt to proceder, który budzi emocje. Do żubrów zazwyczaj bowiem strzelają komercyjni myśliwi, a mięso zwierząt trafia na talerze.

- Żubr to nie tylko wspaniałe i rzadkie zwierzę, ale także symbol polskiej przyrody, chronione prawem polskim i unijnym - argumentują ekolodzy. - Organizowanie polowań komercyjnych na żubry i dopuszczenie do ich zabijania to zamach na to, co w polskiej przyrodzie najcenniejsze.

Na początku XX wieku w Polsce nie występowały wolno żyjące żubry. Staraniem naukowców, przyrodników i leśników odtworzono ich populację na bazie siedmiu osobników ocalałych w hodowlach. W 2015 r. w Polsce żyło 1567 żubrów (najwięcej na świecie), większość - ponad 1300 - w stadach wolno żyjących, a pozostałe w zamkniętych hodowlach, rezerwatach i zagrodach pokazowych. W Puszczy Białowieskiej żyje ponad 500 osobników, w Puszczy Knyszyńskiej - ok. 140, Borec-kiej - ok. 110.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Diana Krasowska, Ula Ludwiczak redakcja@polskatimes.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.