Lech Klimek

Znalazłem genetycznego bliźniaka, ale spotkam go dopiero za dwa lata

Znalazłem genetycznego bliźniaka, ale spotkam go dopiero za dwa lata Fot. Andrzej Banaś
Lech Klimek

- To kobieta, mieszka w Niemczech i ma 49 lat - słyszę. Przez głowę przelatuje mi tabun myśli. Kim jest? Jak wygląda? Czy ma męża, dzieci. Czy ją uratuję? Relacja reportera „Gazety Krakowskiej”, który oddał szpik kostny.

To było jakieś pięć, sześć lat temu. Sama rejestracja nie była dla mnie aktem strzelistym. Gdy w Gorlicach organizowano któryś z kolei dzień Dawcy Szpiku, miałem z tego zrobić relację - kilka zdjęć i trochę tekstu. W Domu Polsko-Słowackim, nie było tłumów. Ktoś z osób, które pobierały materiał od potencjalnych dawców, rzucił w moją stronę: -No a Ty? Zarejestruj się. Dałem sobie pobrać kilka kropli krwi. Po jakimś czasie dostałem z DKMS ładny list i kartę dawcy. Od tego czasu nosiłem ją w portfelu, ale tak naprawdę niczego to w moim życiu nie zmieniło. Mijały lata i nic się nie działo.

2 listopada 2016 roku skończyłem 55 lat. Wtedy moja przygoda, jako potencjalnego dawcy, miała się zakończyć. Właśnie osiągałem granicę wieku, do której pobiera się szpik do przeszczepów. Wieczorem, 23 listopada, gdy poprzeglądałem pocztę, wśród wielu maili zauważyłem ten z DKMS. Zanim go otworzyłem, pomyślałem, że właśnie informują mnie, że im przykro, ale to już koniec.

To co jednak przeczytałem, sprawiło, że przez ciało przeszły mi dreszcze:
„Jakiś czas temu rejestrował się Pan jako potencjalny dawca w bazie Fundacji DKMS. Dzisiaj otrzymaliśmy zapytanie o Pana, jako o dawcę komórek macierzystych dla konkretnego pacjenta. Zwracamy się, więc do Pana o pilny telefoniczny kontakt z Fundacją [...] Zgoda na udział w dalszej procedurze pobrania komórek macierzystych wiąże się z potrzebą pobrania u Pana krwi w celu ostatecznego potwierdzenia cech zgodności antygenowej z pacjentem”.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Lech Klimek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.