Zmarli mogą wyglądać tak dobrze jak żywi

Czytaj dalej
Matylda Witkowska

Zmarli mogą wyglądać tak dobrze jak żywi

Matylda Witkowska

Zestaw specjalnych kosmetyków pozwala Morgane Mazurek przywrócić zmarłemu ładny wygląd, a dodatkowy zabieg balsamacji pomoże usunąć ślady choroby i cierpienia. Dzięki temu rodzina na pogrzebie zobaczy pogodną twarz zmarłego, zachowa dobre wspomnienie i łatwiej przeżyje żałobę. Dla Morgane taka praca to misja i powołanie.

Specjalne kosmetyki dla zmarłych, nożyczki, suszarka do włosów, szampon i lakier. A także zestaw kosmetyków do balsamowania zwłok. Tak wygląda warsztat pracy 32-letniej Morgane Mazurek - Francuzki zajmującej się w Łodzi balsamowaniem i przygotowaniem zwłok do pochówku. Takie zabiegi na ciele zmarłego stają się w Polsce coraz popularniejsze.

Balsamista z dyplomem

Morgane jest jedyną w Polsce dyplomowaną balsamistką stosującą francuską metodę balsamowania zwłok, czyli tanatopraksję. Urodziła się we Francji. Ze zmarłymi chciała pracować od dziecka.

- Ten zawód przyszedł do mnie. Był jak powołanie - mówi Morgane. - Zmarły jest dla mnie tak samo ważną osobą jak ktoś żywy. Jestem ostatnią osobą, która może zaopiekować się zmarłą, ostatnią, która może jej jakoś pomóc - wyjaśnia.

Żeby zostać balsamistą, po szkole średniej poszła na dwuletnie studia balsamacji na Uniwersytecie Medycznym w Angers. We Francji balsamista zwłok to poważany zawód. Aby nim zostać, trzeba mieć skończone studia, zdać egzamin i zostać wpisanym do krajowego rejestru zawodowego.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Matylda Witkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.