Zbyszek Wodecki. Doceniony po 40 latach od debiutu

Czytaj dalej
Fot. piotr kamionka/east news
Paweł Gzyl opinie@prasa.gda.pl

Zbyszek Wodecki. Doceniony po 40 latach od debiutu

Paweł Gzyl opinie@prasa.gda.pl

W przeciwieństwie do innych gwiazd polskiej piosenki jest skromny, ma do siebie dystans i niezwykłe poczucie humoru. Dlatego kochają go jego rówieśnicy po sześćdziesiątce, ale też młodzi ludzie. Co najważniejsze - przy całym swym uroku osobistym - po prostu potrafi też świetnie grać i śpiewać

Kiedy przyszedł czas występu, pod sceną zebrały się prawdziwe tłumy. Czuć było oczekiwanie na coś wyjątkowego. Gdy na scenie pojawił się Zbigniew Wodecki i towarzyszący mu muzycy z grupy Mitch & Mitch, zabrzmiały grzecznościowe oklaski. I wtedy popłynęły łagodne tony klasycznej piosenki zaśpiewane przez starszego faceta w okularach. Kiedy muzycy skończyli, widzowie nie chcieli ich puścić ze sceny. Tak krakowski weteran podbił młodzieżową publiczność podczas katowickiego OFF Festivalu w 2013 roku.

- Byłem wtedy w takim szoku, że niewiele z tego występu pamiętam. Przypominam sobie jedynie, że nie daliśmy plamy, bo kiedy skończyliśmy, ludzie wołali o więcej. To był festiwal rockowy - czyli wielkie głośniki po obu stronach sceny, i taki łomot, że ludzie nie mogą rozmawiać, bo nie słyszą się nawzajem. A tutaj wychodzimy na scenę - i śpiewamy piosenki sprzed czterdziestu lat, które Macio Moretti z Mitch & Mitch wyciągnął z lamusa - wspomina piosenkarz.

Warto było jednak podjąć to ryzyko. W środowy wieczór polska Akademia Fonograficzna uznała płytę „1976: A Space Odyssey”, zawierającą wykonany na OFF Festivalu materiał, za najlepszy album pop 2015 roku. Mało tego - pochodząca z niego piosenka „Rzuć wszystko to, co złe” została uhonorowana statuetką Fryderyka za utwór roku. To niesamowite - przez lata spychany na pobocze polskiego show-biznesu piosenkarz wreszcie doczekał się oficjalnego uznana. I to za utwory pochodzące z jego płyty sprzed czterdziestu lat! Jak to możliwe?

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Paweł Gzyl opinie@prasa.gda.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.