Zawsze w dół. Hamulce trzeba wyłączać tylko w głowie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Przemysław Franczak

Zawsze w dół. Hamulce trzeba wyłączać tylko w głowie

Przemysław Franczak

Na „karpielach” jeździła cała Ameryka i pół świata, a ramy do rowerów zjazdowych tej marki zyskały status kultowych. Jan Karpiel, twórca legendarnych konstrukcji, od dwóch lat mieszka w Krakowie i pracuje nad zupełnie nowym projektem - pojazdem Gravity Coaster.

Jasiek - tak zawsze się przedstawia. W sumie to oczywiste. „Jan” byłoby za poważnie, „Janek” - zbyt delikatnie. A „Jasiek” brzmi figlarnie i przebojowo, tak jak mu od zawsze gra w góralskiej duszy. 53 lata na karku, ale w środku chyba ciągle 18.

- Mam nadzieję - śmieje się. - Co prawda, z wiekiem hamulce włączają się coraz częściej, ale trzeba z tym walczyć, przezwyciężać - mruga okiem.

Na spotkanie przyszedł, mimo że kilka dni wcześniej złamał żebra. Zjeżdżał na rowerze z Tobołowa w Koninkach. Na downhillowy rower (cechy charakterystyczne: ciężki i w pełni amortyzowany) wsiadł całkiem niedawno po dłuższej przerwie - organizmu nie oszukasz, przypałętało się parę kontuzji - ale stara miłość nie rdzewieje. No i zjazdowego bakcyla złapał jego 10-letni syn Andrzej.

I było trochę za szybko. Mocna gleba, na samym końcu. Łup! Za szybko z lasu wyjechałem, a miałem przed sobą syna i zacząłem hamować w miejscu, w którym nie powinienem. Mocno się potłukłem, ale dziarsko wstałem, żeby nie robić widowiska

- wspomina.

„Panowie, co się stało?” - zapytał chłopaków z rowerami, którzy stali na dole, a patrzyli na niego, jakby był z kosmosu. Może zdziwił ich spektakularny upadek, a może rozpoznali w nim legendę. Bo wiecie - kiedy Karpiel pojawia się na downhillowej trasie, to jest trochę tak, jakby Eddie Vedder przyszedł na zlot fanów muzyki grunge.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Przemysław Franczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.