Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zatoczyliśmy koło i znów jesteśmy w tym samym miejscu, co 38 lat temu

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Karina Obara

Zatoczyliśmy koło i znów jesteśmy w tym samym miejscu, co 38 lat temu

Karina Obara

- Przywództwa Lecha Wałęsy nie da się zakwestionować - mówi prof. prawa Jerzy Zajadło. Sprzeciwia się pisaniu historii na nowo i przestrzega przed rozliczeniami, które nie mają końca.

- Był sierpień 1980 r. Na co pan wówczas liczył?
- Byłem młodym pracownikiem naukowym. Stałem wtedy pod stocznią, podobnie jak kilkanaście tysięcy ludzi. Wszyscy byliśmy pełni nadziei, bo wydarzenie to (podpisanie Porozumień Sierpniowych - przy. red.) było wówczas prawdziwym powiewem wolności, a przy tym działał genius loci Gdańska - bardzo budująca atmosfera. Nikt z obecnych nie oczekiwał jednak tyle, ile się stało. Myśleliśmy, że może wreszcie będzie jakaś reforma systemu, ale nikt nie liczył, że runie kiedyś mur berliński, upadnie Związek Radziecki.

- A gdy przyszedł stan wojenny, czuł pan rozczarowanie, że te porozumienia jednak nie wyrwały Polski z ustrojowego klinczu? Bał się pan, że będzie po „Solidarności”?
- Wszyscy byliśmy przerażeni tą sytuacją. Zaraz po wybuchu stanu wojennego urodziła mi się córka, więc to potęgowało strach o najbliższych, o przyszłość. W połowie lat 80. mieliśmy poczucie straconego czasu. Nagle cofnęliśmy się o zbyt wiele kroków wstecz w stosunku do tego, co udało się wywalczyć Porozumieniami Sierpniowymi. Moim bohaterem był i jest oczywiście Lech Wałęsa, choć pamiętam jego wystąpienie po powrocie z internowania. Był jakiś strasz nie nieswój, miałki, nie wiedziałem, co się z nim dzieje. Poczułem ogromne rozczarowanie. To było jednak chwilowe, bo zaraz potem nastąpiło odbudowanie „Solidarności”. Widać było, że staliśmy się liderem przemian w obozie postsowieckim, że to my doprowadzimy do tego, że kolos padnie.

W dalszej części rozmowy m.in. o pisaniu historii na nowo i rozliczaniu się z przeszłością.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.