Zapomniane krwawe damy II Rzeczypospolitej

Czytaj dalej
Fot. fot.narodowe archiwum cyfrowe
Adrianna Calińska redakcja@polskatimes.pl

Zapomniane krwawe damy II Rzeczypospolitej

Adrianna Calińska redakcja@polskatimes.pl

Wszyscy słyszeliśmy o Ricie Gorgonowej. Ale emocje Polaków w latach 20. i 30. rozpalały także inne kobiece postacie ze świata zbrodni. Ich historie szokują nawet dzisiaj

Chociaż często wydaje nam się, że przed wojną świat był lepszy, a złe obyczaje, epatowanie seksem, rozwiązłość i rozwody są owocami współczesności, rzeczywistość II Rzeczypospolitej nie była tak kolorowa, jak nam się wydaje. Nawet w tych idealizowanych przez nas (a zwłaszcza przez starsze pokolenie) czasach zdarzały się najkrwawsze zbrodnie i najpodlejsze oszustwa.

Maria Lewandowska

Kiedy jesienią 1931 r. pewien poznański adwokat po raz pierwszy otrzymał anonimowy list o dość sporych gabarytach, nawet nie przypuszczał, że właśnie staje się jednym z bohaterów grubszej afery. Autorka listu podawała się za dawną kochankę adresata i w zamian za dyskrecję oczekiwała od niego dość sporych (jak na owe czasy) pieniędzy. Jak się później okazało, podobne anonimy trafiały nie tylko do niego. Listy podobnej treści otrzymywali także m.in. kupcy, urzędnicy, dyrektorzy i... księża. Wśród (nie)szczęśliwych adresatów znalazł się nawet redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”.

Pomysłowa kobieta nawet nie próbowała owijać w bawełnę: „Mój drogi! Dawno już nie dawałam znaku, ale obecnie bardzo mnie bieda przycisnęła i gwałtownie potrzebuję 200 złotych. Myślę, że pamiętasz o słodkich chwilach wspólnie spędzonych, nadeślesz tę niewielką dla ciebie kwotę, a tak potrzebną twojej małej kobiecince. Gdybyś pieniędzy nie przysłał i nie poratował w tej ciężkiej sytuacji, w jakiej się znalazłam, będę zmuszona o wszystkim, co nas łączyło kiedyś, opowiedzieć twojej żonie” - pisała w jednym ze swoich listów.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Adrianna Calińska redakcja@polskatimes.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.