Zainteresowanie Halloween przeminie jak każda moda
- Gdyby Halloween nie było tak blisko Wszystkich Świętych, które jest dla nas ważnym świętem, to mogłoby być tolerowane - mówi profesor Zbigniew Bokszański, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmawia Anna Gronczewska.
Niedawno kurator oświaty województwa kujawsko-pomorskiego wystosował list do dyrektorów szkół, w którym ostrzegał przed organizacją halloweenowych imprez. Dlaczego Halloween budzi tyle emocji?
Nie wiem, czy budzi takie emocje. Cała sprawa ma długą przeszłość i krótką historię. Współczesna historia Halloween rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy irlandzcy emigranci, którzy zamieszkali w USA, przenieśli tam swoje zwyczaje, rytuały sięgające jeszcze czasów celtyckich. Bardzo odległych czasów i związanych ze swoiście przeżywaną relacją z zaświatami, mówiąc inaczej z tamtym światem. Pojawiały się one w różnych kulturach, także Celtów, na przełomie jesieni i ziemi, nadciągających ciemności. Szczególnie na północy było dostrzegalne i bardziej dotkliwe niż na słonecznym południu. W wielu kulturach istniało przekonanie, że podczas tego okresu szczególnie łatwo jest nawiązać kontakt z zaświatami. To wszystko tworzyło sieć skojarzeń, symboli, które w tamtych czasach były zaznaczane za pomocą odpowiednich rytuałów. To zostało przeniesione do USA. Ale wszystko się zaktualizowało dopiero w latach 20. XX wieku.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.
już od
8,90 ZŁ /miesiąc