Romuald Koperski

Żądałem od siebie, żeby jutro mieć dobry humor

Żądałem od siebie, żeby jutro mieć dobry humor Fot. zdj. archiwalne Romualda Koperskiego
Romuald Koperski

To był kawał pozytywnej draki. Uważam, że każdy mężczyzna powinien w swoim życiu taką pozytywną walkę stoczyć. Niekoniecznie z oceanem. Z samym sobą - o swojej wyprawie łodzią wiosłową przez Atlantyk opowiada Romuald Koperski.

Pomysł zrodził się parę lat temu, kiedy postanowiłem przepłynąć łodzią wiosłową Ocean Spokojny. W 2013 roku podjąłem próbę przepłynięcia z Japonii do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Wszystko na początku bardzo dobrze szło, ale potem anomalia pogodowe sprawiły, że musiałem zrezygnować. Na środku Pacyfiku ustawił się wielki wyż. Wyże kręcą się w prawą stronę i tak samo wieją wiatry, no i ja znalazłem się nie w tych ćwiartkach, co potrzeba. Wskutek tego zaczęło mnie znosić z powrotem do wybrzeży Japonii. Biorąc pod uwagę odległość, która była wówczas do pokonania - 10 tys. mil, zespół brzegowy stwierdził, że w tamtym sezonie nie uda się już nigdzie przebić. I tak ten pomysł został zarzucony na jakiś czas, ale to nadal siedziało we mnie.

Postanowiłem do tego pomysłu wrócić, ale tym razem uznałem, że nie będę tego realizował „z marszu”, tylko po szeroko rozumianym treningu na Atlantyku, w porze sztormowej, czyli w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują na Pacyfiku.
Wypłynąłem 29 października z portu Las Galletas na Teneryfie. Płynąłem 77 dni, z czego 44 w silnym sztormie. Przebyłem ponad 3 tys. mil, czyli mniej więcej 5800 kilometrów. Ostatecznie dopłynąłem do wyspy Tobago.

Lekkie wiosłowanie

Moja łódka Pianista, jest bardzo prosta, sześciometrowa, ze sterem na sznurkach (ale bardzo grubych), bez automatycznego pilota, bez kuchni. Minimalne wyposażenie.
Podróż obfitowała w różne przygody. Ocean jest wielką potęgą. My na lądzie nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak potrafi być nieprzewidywalny. W ciągu jednego dnia pogoda potrafiła mi się zmienić 3-4 razy: układ fal, układ wiatrów.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Romuald Koperski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.