Iwona Kłopocka-Marcjasz

Z powodu nieszczepienia dzieci Polska jest na granicy bezpieczeństwa

Z powodu nieszczepienia dzieci Polska jest na granicy bezpieczeństwa Fot. 123rf.com
Iwona Kłopocka-Marcjasz

200 tysięcy malutkich dzieci umiera każdego roku na świecie z powodu rotawirusów. W Polsce z powodu zakażenia do szpitala trafia nawet 50 tys. dzieci. Można tego uniknąć, szczepiąc maluchy. Na razie robi to tylko co piąta polska mama. Pediatrzy uważają, że szczepionki powinny być obowiązkowe i finansowane przez państwo.

Infekcję rotawirusową przechodzi prawie każde dziecko do 5. roku życia. To nie jest zwykła infekcja. Rotawirusy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, a szczególnie niebezpieczne są właśnie dla małych dzieci. Na rękach mogą przetrwać do 4 godzin, na zabawkach do 10 dni. Działają szybko i podstępnie.

 • Liczba rodziców nieszczepiących dzieci w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się o ponad 300 proc.
 • Wielu lekarzy uważa, że nie tylko należy karać rodziców uchylających się od obowiązkowych szczepień ich dzieci, ale też pociągać do odpowiedzialności osoby prowadzące antyszczepionkowe kampanie.
Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.