Z kim by się nie ożenił profesor Walery Pisarek

Czytaj dalej
Fot. fot. andrzej banaś
Maria Mazurek m.mazurek@gk.pl

Z kim by się nie ożenił profesor Walery Pisarek

Maria Mazurek m.mazurek@gk.pl

- Nie możemy zmieniać stosunku do drugiego człowieka z powodu potknięć językowych - stwierdza językoznawca profesor Walery Pisarek, lecz po chwili pada „ale”. Profesor Pisarek wylicza zwroty, których nie zaakceptowałby u swojej żony.

Językoznawcy lubią opowiadać anegdotę o ich mistrzu, zmarłym 40 lat temu profesorze Witoldzie Doroszewskim. Uważał on, że istnieją błędy językowe, których nie da się zdzierżyć, które dyskwalifikują ludzi je popełniających. Doroszewski opowiadał np. o swoim „koledze” (wszyscy byli przekonani, że mówi o sobie) zakochanym po uszy w pięknej dziewczynie, z którą musiał zerwać narzeczeństwo, bo użyła w jego obecności wyrażenia „ciut, ciut”. Obrzydliwego - według niektórych językoznawców - rusycyzmu. Profesor Walery Pisarek, na szczęście, wykazuje się nieco większą tolerancją w kwestiach językowych. - Nie możemy zmieniać stosunku do drugiego człowieka z powodu potknięć językowych - stwierdza. Lecz po chwili pada „ale”. Profesor Pisarek wylicza zwroty, których nie zaakceptowałby u swojej żony.

1. Wziąść

- Nie ożeniłbym się z kobietą, która mówi wziąść, zamiast wziąć - zaczyna profesor. Czyli istnieje bariera, przez którą - jak sądzę - profesor nie byłby zainteresowany bliższą znajomością z prof. Krystyną Pawłowicz, która napisała na Facebooku, że forma „wziąść” jest poprawna, a skracanie jej do „wziąć” jest „cechą lewactwa, przejętą po komunistach psujących język”. - Wziąć jest jedyną poprawną formą - nie ma watpliwości profesor Pisarek. - Ludzie mówią i piszą „wziąść” zapewne przez skojarzenie ze słowem „siąść”. A tymczasem czasownikowi „wziąć” bliżej do „zdjąć”, bo w obu siedzi stareńkie „jąć”, czyli „zacząć coś robić” .

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Maria Mazurek m.mazurek@gk.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.