Arlena Sokalska Twitter: @ArlenaSokalska

Wszystko, co musicie wiedzieć o kolarstwie, ale boicie się zapytać

Arlena Sokalska Twitter: @ArlenaSokalska

W piłce nożnej wystarczy wiedzieć, co to spalony, by być ekspertem. W maju kolarstwo zacznie budzić tak wielkie emocje jak futbol. Co trzeba wiedzieć, by móc z pasją dyskutować o jeździe Polaków, a się nie skompromitować?

Kolarstwo to elitarny sport - uważa wielu kolarzy. I mają rację. W peletonie obowiązuje wiele niepisanych zasad, a co więcej zawodnicy używają specyficznego języka. Na dodatek to sport taktyczno-motoryczny. Samą siłą mięśni często niewiele można zdziałać, a ten, kto atakuje jako pierwszy, bardzo często nie wygrywa etapu. Giro d’Italia, zwłaszcza jeśli dobrze będzie wypadał Rafał Majka, zgromadzi przed telewizorami tych, którzy nie śledzą na bieżąco wszystkich wyścigów w sezonie. Stąd ta pomoc: jak oglądać i nie pogubić się w kolarskiej taktyce.

grupetto

Młody kolarz Tinkoff, Jay McCarthy, Australijczyk o irlandzkich korzeniach, nazwał kiedyś grupetto najczarniejszym miejscem w kolarskim peletonie. Inni podchodzą do jazdy w grupetto ze stoickim spokojem. Grupetto najczęściej powstaje na górskich etapach Tour de France czy Giro d’Italia , tworzą je sprinterzy i kolarze-pomocnicy. Głównym zadaniem tej grupy to spokojny przejazd przez wzniesienia po to, by finiszować na kolejnych, płaskich etapach. Ale nie ma lekko. Wszystkich zawodników obowiązuje limit czasu wyznaczony przez czołówkę kolarzy. Stąd w każdym spokojnie jadącym grupetto jest kilku zawodników, którzy pilnują czasu. „Szybciej, szybciej” - pokrzykują, we wszystkich językach świata, gdy grupa jedzie zbyt wolno. Dość powiedzieć, że rok temu na Giro ostatni kolarze dojeżdżali nawet 50 minut po zwycięzcy. Dla pełnej jasności: grupetta nie tworzą kolarskie ofermy, tylko świetni zawodnicy, którzy mają inne zadania na kolejnych etapach albo zrobili już swoje i spokojnie mogą się kierować w kierunku mety bez zbędnych obciążeń.

hopka, zmarszczka

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Arlena Sokalska Twitter: @ArlenaSokalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.