Joanna Urbańska joanna.urbanska@gazeta.wroc.pl

Wracali do życia sprzed powodzi

„Breslauer Zeitung” donosiła, że tramwaj elektryczny dojeżdża już na swój końcowy przystanek na Rothkretscham Fot. fot. FOTOPOLSKA.EU „Breslauer Zeitung” donosiła, że tramwaj elektryczny dojeżdża już na swój końcowy przystanek na Rothkretscham
Joanna Urbańska joanna.urbanska@gazeta.wroc.pl

Długo jeszcze po przejściu fali kulminacyjnej miasto wracało do życia po powodzi w 1903 roku. Mieszkańców w ciężkich chwilach wspierała „Breslauer Zeitung”. Gazeta informowała na bieżąco o tym, co dzieje się w mieście

Po ulewnych deszczach i fali kulminacyjnej, która przepłynęła przez miasto 15 lipca 1903 r., nad Śląsk przyszła spiekota. W piątek, 17 lipca, gdy woda zaczynała ustępować, „Breslauer Zeitung” próbowała już podsumować straty, spowodowane przez wielką wodę.

Sytuacja w mieście powoli się normalizowała, ale mieszkańców zalanych terenów czekało jeszcze mnóstwo pracy. Z powodu znacznego zanieczyszczenia zalanych terenów i panującego upału obawiano się epidemii, priorytetem stało się jak najszybsze zdezynfekowanie i osuszenie zalanych miejsc oraz niedopuszczenie do powtórnego zamieszkania w najbardziej zdewastowanych pomieszczeniach.

Apel do dobrych ludzi

Dzień po przejściu przez Breslau fali kulminacyjnej, w czwartek, 16 lipca 1903 roku, w porannym wydaniu „Breslauer Zeitung” [gazeta w 1903 roku wychodziła trzy razy dziennie - miała wydanie poranne, popołudniowe i wieczorne] pojawił się: Apel do tych, którzy są poszkodowani przez powódź.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Joanna Urbańska joanna.urbanska@gazeta.wroc.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.