„Wołyń” kipi emocjami, tak jak cała historia kresów

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Anita Czupryn

„Wołyń” kipi emocjami, tak jak cała historia kresów

Anita Czupryn

- To przede wszystkim film o naturze zła, o tym, co głęboko siedzi w człowieku, oraz o tym, do czego może doprowadzić odpowiednio podsycany nacjonalizm - mówi Dariusz Pietrykowski, producent filmu „Wołyń”.

Anita Czupryn: Publiczność mdleje oglądając film „Wołyń”?

Dariusz Pietrykowski: To jest nieprawda. Mogę tak powiedzieć, bo byłem obecny na każdym pokazie filmu. Ale wiem, dlaczego pani o to pyta. Nie mam pojęcia, na jakiej podstawie napisał tak pan Szymon Jadczak, bo ja go na pokaz filmu nigdy nie zapraszałem. Najprawdopodobniej więc nie widział filmu.

Szymon Jadczak, dziennikarz TVN napisał na swoim profilu na Twitterze: „Pierwsza wersja Wołynia Smarzowskiego została skrócona o 40 minut, bo publiczność mdlała na seansach kontrolnych od scen przemocy”. Film rzeczywiście został skrócony o 40 minut?

To druga nieprawda. Mogę jedynie powiedzieć, że powstała wersja na zagranicę i ona rzeczywiście jest krótsza. Ale nie o 40 minut, tylko o wiele mniej. A krótsza jest dlatego, żeby była bardziej zrozumiała dla zagranicznego widza. Pewne wątki poboczne w głównej wersji filmu dla widzów mieszkających zwłaszcza za zachodnią granicą, mogą być trudne w odbiorze.

Które?

Nie chcę się w to zbytnio zagłębiać, ale chodzi o wątki, które mają wpływ na epickość obrazu, dla nas zrozumiałe, ale dla widza zagranicznego niekoniecznie. W większości przypadków widzowi z zachodu, na dobrą sprawę, jest trudno odróżnić język polski od rosyjskiego i ukraińskiego, nie ułatwia mu to zrozumienia wielu niuansów i sytuacji pokazanych w tym filmie. To mieliśmy więc przede wszystkim na uwadze, robiąc troszeczkę krótszą wersję na zagranicę. W tej wersji filmu jesteśmy jeszcze bliżej naszej głównej bohaterki, Zosi.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.