Wiesław Myśliwski: Źródłem literatury jest mowa ludzka. Język powinien być wolny

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Anna Kopeć

Wiesław Myśliwski: Źródłem literatury jest mowa ludzka. Język powinien być wolny

Anna Kopeć

- Nie ma co zawracać świata do przeszłości. Zresztą to jest niemożliwe. I nie należy ulegać złudzeniu, że świat stracił jakieś wartości przez rozwój cywilizacji, technologii - mówi pisarz Wiesław Myśliwski.

Wszystkie Pana powieści są sztuką patrzenia na świat. Czy lubi Pan patrzeć na świat wyławiając detal czy też patrzy Pan w sposób całościowy?

Patrzę tylko przez detale. Całościowe patrzenie nie jest żadnym patrzeniem. To nic innego, jak ślizganie się po wrażliwości. Detal potrafi w uogólnić cały świat. Natomiast ogólne patrzenie nie prowadzi w konsekwencji do detali. Uważam, że konkret w literaturze, w każdej sztuce, buduje świat. Świat konkretów jest światem wiarygodnym. Bo co może być bardziej interesującego, nawet w relacjach międzyludzkich, niż to kiedy ktoś opowiada o konkretnych rzeczach.

W stanie wojennym, kiedy sklepy były dość pustawe, byłem staczem, czyli zaopatrzeniowcem domu. Miałem cierpliwość i lubiłem stać w kolejkach. Nie robiło mi różnicy czy stało się godzinę, dwie czy nawet całą noc. W tych kolejkach ludzie, głównie kobiety, tworzyli literaturę. Oni nie stali w milczeniu. Wzajemnie opowiadali sobie różne rzeczy, zwierzali się. Z ust tych kobiet płynęła wielka epopeja o życiu, o snach, o mężach, o zdradach, o dzieciach. Nasłuchałem się tej magmy językowej, konkretów ludzkiego losu, których prawdopodobnie sam bym nigdy nie wymyślił. To było doświadczenie preliteratury. Ona rodzi się z mowy ludzkiej, a nie z pisma. Prawdziwym językiem jest mowa, a nie pismo. Pismo było wtórne, jest sztuczne, deprawujące. Doszliśmy już do takiego stanu, że mówimy dzisiaj pismem. Źródłem literatury jest mowa ludzka. Trzeba ją tak samo selekcjonować, jak każdą mowę, jak każdy język. A duch mowy jest duchem wolności literatury.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anna Kopeć

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.