Jerzy Doroszkiewicz jdoroszkiewicz@poranny.pl

W PRL-u eksponowano antyniemieckość Sienkiewicza

Dziś już nawet ekranizacje Sienkiewicza nie są tak popularne jak kiedyś Fot. fot. Romuald Pieńkowski/ Fototeka Filmoteki Narodowej Dziś już nawet ekranizacje Sienkiewicza nie są tak popularne jak kiedyś
Jerzy Doroszkiewicz jdoroszkiewicz@poranny.pl

O tym, jak PRL cenzurowała Henryka Sienkiewicza, a także o tym, jak czytamy go dziś oraz dlaczego dziś nie jest już tak popularny - mówi prof. Jolanta Sztachelska w 170. rocznicę urodzin pisarza, która przypadała 5 maja

Po II wojnie światowej Sienkiewicz był cenzurowany, w latach 70. stał się częścią popkultury. W telewizji można było zobaczyć „Krzyżaków”, serial „Pan Wołodyjowski”, do kin wchodził „Potop”, „W pustyni i w puszczy”, a w lekturach szkolnych był właściwie tylko „Janko Muzykant” i „Latarnik” (tylko do pani wiadomości - w szkole nic więcej nie kazano nam czytać!). Telewizyjna „Rodzina Połanieckich” dla młodego człowieka była właściwie gwoździem do sienkiewiczowskiej trumny. Wydaje się, że przez ostatnie pół wieku - mimo ekranizacji „Quo vadis” i „Ogniem i mieczem” - zapomnieliśmy o Sienkiewiczu.

No, nie do końca zapomnieliśmy, skoro jednak przetrwał. I jak na martwego klasyka jest wyjątkowo żywotny. Jak pan zapyta na ulicy przechodnia, z czym kojarzy mu się nazwisko Henryk Sienkiewicz, natychmiast otrzyma pan odpowiedź: No, jak to? Polski pisarz! Autor Trylogii.

Bo to tak właśnie jest - nawet jeśli się go nie czyta, to on jest polskim pisarzem. Stał się archetypem pisarza w ogóle. Synonimem słowa „pisarz”.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Jerzy Doroszkiewicz jdoroszkiewicz@poranny.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.