W Ełku zadziałały hasła z wyborów, że każdy potencjalny uchodźca to zagrożenie terrorystyczne

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Marta Gawina

W Ełku zadziałały hasła z wyborów, że każdy potencjalny uchodźca to zagrożenie terrorystyczne

Marta Gawina

Jest kompletną bzdurą łączyć bijatykę ze skutkiem śmiertelnym z terroryzmem - mówi prof. Daniel Boćkowski, specjalista ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Uniwersytetu w Białymstoku

Zaskoczyła Pana skala zamieszek po zabójstwie w Ełku?
Choć zabrzmi to kasandrycznie, to nie. Poziom napięcia w społeczeństwie związany z coraz ostrzejszą grą polityczną, polaryzacja postaw, strach przed „obcymi”, niedawny atak w Berlinie oraz doświadczenia z innych tego typu incydentów, w tym zeszłoroczne zamieszki przed jednym z białostockich komisariatów pokazują, że niezwykle łatwo doprowadzić do przesilenia, zwłaszcza kiedy przy pomocy mediów społecznościowych i telefonów komórkowych skrzykują się osoby chętne do ludowego wymierzania sprawiedliwości i brania sprawy w swoje ręce.

W internecie zaczęła krążyć informacja, że w naszym kraju są już terroryści. I to oni zaatakowali Polaka w Ełku. Chuligaństwo zaczęliśmy łączyć z terroryzmem?
Ciekawe, kto i w jakim celu takie informacje kolportował. Komu zależało na tym, by sprowokować jeszcze ostrzejsze wystąpienia i bez wątpienia skierować je wobec mieszkających w naszym kraju osób pochodzących w Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Świadomie nie używam tu określenia „pochodzenia arabskiego” lub „muzułmanów”, gdyż jest to określenie ułatwiające prowokowanie odpowiedzialności zbiorowej. Jest kompletną bzdurą łączyć bijatykę ze skutkiem śmiertelnym z terroryzmem. To, że nasz kraj jest nadal miejscem, gdzie nie dochodzi do aktów terrorystycznych o podłożu islamistycznym jest najlepszym dowodem na to, że mieszkający tu obcokrajowcy w zdecydowanej większości są wolni od jakichkolwiek skrajności. Natomiast stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i ostracyzmu może się stać pośrednią przyczyną narastania radykalizacji, wykluczenia i chęci odwetu.

Czy przemoc wobec obcokrajowców zacznie się nasilać teraz w całym kraju? Pojawiają się kolejne informacje o atakach na zagraniczne lokale.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Marta Gawina

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.