Anna Gronczewska

W białych smokingach witano Nowy Rok

Tak witano Nowy Rok w latach sześćdziesiątych minionego wieku Fot. materiały prywatne Tak witano Nowy Rok w latach sześćdziesiątych minionego wieku
Anna Gronczewska

W 1935 roku w Łodzi zorganizowano rekordową liczbę zabaw sylwestrowych. Łodzianie witali Nowy Rok aż na 62 balach i mniejszych imprezach. Grały orkiestry, lało się wino i wódka, panie zachwycały kreacjami.

Ela i Witek Krajewscy wspólnie ze znajomymi Nowy Rok powitają w łódzkim hotelu DubleTree by Hilton. - Zapłacimy 890 zł za dwie osoby - wyjaśniają. - Ale od kilku lat nie byliśmy na dużej imprezie sylwestrowej, więc postanowiliśmy tym razem zaszaleć. Sylwester będzie duży, bo na dwóch piętrach hotelu ma się bawić około 600 osób. Wszystko ma być zorganizowane w amerykańskim stylu.

Wśród atrakcji będzie występ Teatru Tańca V6. Aktorzy przeniosą uczestników sylwestrowego balu w tętniące życiem centrum Broadwayu. Nowojorskie hity będzie grał zespół LAMYA oraz DJ Sebastian. Goście będą mogli skosztować między innymi potrawy kuchni amerykańskiej i chińskiej.

Ten pierwszy sylwestrowy bal

Na balach sylwestrowych łodzianie bawią się od lat pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku. Miasto zaczynało rozkwitać, łódzkim przędzalniom wiodło się coraz lepiej, były więc pieniądze na zabawę. Na przykład w 1860 roku prezydent miasta Franciszek Taeger organizował bal dla mieszkańców w Hotelu Polskim.
„Zamówiłem w Hotelu Polskim lokal i potrzebne przysposobienie na zabawę tańcującą dziać się mającą 31 b.m.” - pisał. „Tutejsi obywatele okazali się zawsze chętnymi w licznym zebraniu się na podobną zabawę. Spodziewam się, że i teraz nikt nie odmówi swej bytności na zaimprowizowanej zabawie”.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.