Vega: Muszę mieć wyzwanie, które dopinguje mnie do pracy

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Dorota Kowalska

Vega: Muszę mieć wyzwanie, które dopinguje mnie do pracy

Dorota Kowalska

O swoim ostatnim filmie „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, pracy z aktorami, o pisaniu książek, kolejnych na nie pomysłach i o tym, czy łatwo jest żyć nie interesując się życiem społeczno-politycznym kraju i świata - mówi Patryk Vega, reżyser, scenarzysta, pisarz. Rozmawia Dorota Kowalska.

Kolejna książka, kolejny film - tym razem na pierwszym planie jest sporo kobiet. Dlaczego?

Był takim moment, kiedy po „Putbull. Nowe porządki” spotkałem się z kadrowcami odpowiedzialnymi za rekrutację w policji i okazało się, że zeszłym roku 40 procent przyjętych do służby funkcjonariuszy stanowiły kobiety - i to był chyba taki impuls do tego, aby stworzyć film o kobietach. Mnie zresztą ten temat interesował już na etapie studiów, i jako socjolog, i jako dziennikarz zajmowałem się kobietami pracującymi w zawodach uznawanych za męskie. Wydawało mi się zwyczajnie fascynujące, jak kobieta wyposażona w zupełnie inną wrażliwość jest w stanie sobie w takim męskim świecie radzić. Ale branie się za tego typu temat w przypadku policji parę la temu byłoby nadużyciem. Kobiety były wtedy dużo bardziej dyskryminowane, kierowane raczej do pracy biurowej. Dzisiaj, kobieta oczywiście wciąż musi być dwa razy lepsza od faceta, żeby mieć taką samą pozycję w policji jak on, ale takich kobiet jest coraz więcej.

Pan takie kobiety spotkał w szeregach policji?

Osobiście znałem wiele kobiet, które miały lepsze wyniki od facetów, a przy tym były stuprocentowymi kobietami. Pamiętam, jak zaskoczeni byli pracownicy w moim biurze, kiedy widzieli te policjantki w cywilnych ubraniach. Kiedy potem mówiłem im, kim w rzeczywistości są i z jak ekstremalnymi sytuacjami stykają się w swojej pracy, trudno im było w to uwierzyć.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.