Trzy czwarte ekspozycji mielibyśmy teraz wyrzucić?

Czytaj dalej
Fot. Przemek Świderski
Rozm. Jarosław Zalesiński jaroslaw.zalesinski@polskapress.pl

Trzy czwarte ekspozycji mielibyśmy teraz wyrzucić?

Rozm. Jarosław Zalesiński jaroslaw.zalesinski@polskapress.pl

Co dalej z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku? - Polskie wątki zostały wplecione w ekspozycję muzeum w maksymalny możliwy sposób, ale jednak, by nie powodować przesytu – mówi prof. Jacek Tebinka

Zgodzi się Pan chyba, że nie ma jednej, zestandaryzowanej wiedzy o II wojnie światowej. Nawet na poziomie wiedzy potocznej wojna zaczyna się kiedy indziej dla Polaka, a kiedy indziej dla Rosjanina czy Amerykanina...

To prawda, nie ma jednej zestandaryzowanej wersji historii II wojny. W historiografii światowej dominują opisy autorów anglosaskich, brytyjskich i amerykańskich, choćby z tej racji, że mają oni pokaźniejszy rynek czytelników. Zaś co do początku II wojny, to z punku widzenia Chińczyków wojna rozpoczęła się w 1937 roku. Z naszego punktu widzenia - i to jest jednak przyjęte powszechnie w historiografii światowej - wojna rozpoczęła się od agresji na Polskę Niemiec i współdziałającej z nimi - o czym słabiej się dzisiaj pamięta - Słowacji we wrześniu 1939 roku. Ale gdyby odwiedził pan na przykład Kanadyjskie Muzeum Wojny w Ottawie, trudno by się było panu w tym zorientować. Polska w tej muzealnej opowieści ginie.

A gdybym odwiedził Muzeum Wojny w Londynie, zobaczyłbym historię konfliktów zbrojnych, nie tylko II zresztą wojny, z brytyjskiej perspektywy.

Imperial War Museum rzeczywiście prezentuje brytyjski punkt widzenia. Ale w części ekspozycji związanej z II wojną nie mamy kłopotu ze zrozumieniem, dlaczego Wielka Brytania przystąpiła do wojny - jest to jednoznacznie powiązane z atakiem III Rzeszy na Polskę. Nie ulega jednak wątpliwości, że udział Polski w II wojnie został w tym muzeum zmarginalizowany. Ale gdyby to Rosjanin odwiedził Imperial War Museum, myślę, że również miałby wiele pretensji, na przykład o to, że tak mocno została wyeksponowana bitwa o Atlantyk czy anglo-amerykańskie zwycięstwa w Afryce Północnej.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Rozm. Jarosław Zalesiński jaroslaw.zalesinski@polskapress.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.