Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tradycyjna mięta rośnie u Wróbli. W Gołotach

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Monika Smól

Tradycyjna mięta rośnie u Wróbli. W Gołotach

Monika Smól

- Mąż mówi, że poczuł do mnie „miętę”, gdy mnie zobaczył - niemal 30 lat temu - mówi Agnieszka Wróbel. Atrakcyjna długowłosa blondynka z dużymi zielonymi oczami. Żadne z nich nie podejrzewało, że właśnie mięta będzie im towarzyszyć całe życie.

Małżeństwo Agnieszka i Piotr Wróble z Gołot w gminie Unisław to partnerzy w życiu i w pracy. I choć jedno i drugie toczy się głównie wokół domu - czasem doba wydaje im się zbyt krótka. Pracowici, rzetelni, ale też odważni i postępowi, od początku małżeństwa realizują plany - nierzadko wyzwania. Właśnie udało im się spełnić kolejne marzenie - mięta pieprzowa unisławska, którą uprawiają jako jedyni w województwie, została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Poznaliśmy się przez koleżankę - opisuje początki ich wspólnej drogi pani Agnieszka. - Mieszkałam wtedy w Płutowie, Piotr w Gołotach. Mąż zapewnia mnie, że od razu „poczuł miętę”, z długimi blond włosami i wielkimi zielonymi oczami przypominałam mu dziewczynę z teledysku Marka Grechuty. Dziesięć lat po ślubie, który wzięliśmy 26 lat temu, przejęliśmy gospodarstwo od teściów. I podjęliśmy odważną decyzję o zmianie profilu gospodarstwa z wielokierunkowego na typową produkcję roślinną z ukierunkowaniem na zielarstwo. Mogliśmy wybudować wielką oborę i hodować krowy albo sprzedać bydło i zrobić coś nowego, naszego.

Więcej o tym, jak uprawia się zioła na taką skalę, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Smól

Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Wówczas - w szkolnej gazetce. W "Gazecie Pomorskiej" od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych, w którym spędziłam siedem lat. I to mój rejon działania. Swoją pasję - dziennikarstwo sportowe - rozwijam w swoim rodzinnym mieście - Chojnicach, a także w Chełmnie. Zapraszam do kontaktu :-)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.