Szymon Nehring: Nie byłem cudownym dzieckiem. Byłem leserem

Czytaj dalej
Anita Czupryn

Szymon Nehring: Nie byłem cudownym dzieckiem. Byłem leserem

Anita Czupryn

Podchodzę do grania w taki sposób, aby za jego pomocą coś ludziom ofiarować. Wzruszyć. Sprawić, by byli bardziej wrażliwsi, lepiej się czuli - mówi Szymon Nehring, polski pianista, finalista ostatniego, XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który co 5 lat odbywa się w Warszawie

Zastanawiał się Pan, co łączy Pana z Fryderykiem Chopinem?
Moje podejście do życia jest generalnie dość spontaniczne. Nie lubię za dużo kombinować, nie jestem chytry, nie staram się być wyrachowany. Wydaje mi się, że cała muzyka Chopina jest właśnie taka. Jest w niej naturalność, spontaniczność. Myślę, że to mnie najbardziej łączy z muzyką Chopina, a taką mam przynajmniej nadzieję, że udaje mi się za każdym razem grać jego utwory inaczej. To, że za każdym razem można grać na nowo, w ogóle wydaje mi się piękne w życiu artysty scenicznego. Poza tym, szczególnie dla tej muzyki, jest to bardzo ważne. Zresztą Chopin sam to mówił, aby za każdym razem grać nieco inaczej, że ważna jest chęć dążenia do czegoś świeżego.

Mówi Pan, że muzyka Chopina jest odświeżająca. Co to znaczy?
Mówiłem o tym w kontekście tego, że gram również utwory innych kompozytorów, staram się rozwijać wszechstronnie. Gram Scarlattiego, Mozarta, Beethovena, Szymanowskiego, Rachmaninova, ale nigdzie nie znajdę tej dozy spontaniczności, jaka jest w muzyce Chopina. Odświeżeniem, które płynie z muzyki Chopina jest dla mnie fakt, że zmienia się ona z każdą zmianą mojego nastroju. Jest to ciekawe i rozwijające, szczególnie po dniu pracy umysłowej, bo taką właśnie jest ćwiczenie. Jeśli słucham nagrania Hofmanna, czy Ignacego Friedmana, od razu moje granie mazurków Chopina staje się zupełnie inne. To jest cecha, która nie dotyczy mnie, kiedy wykonuję utwory innych kompozytorów.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.