Tomasz Dębek

Szybciej, wyżej, mocniej. Czy w sporcie liczy się tylko ciało?

Szybciej, wyżej, mocniej. Czy w sporcie liczy się tylko ciało? Fot. Adrian DENNIS/afp/eastnews
Tomasz Dębek

Wyniki osiągane przez współczesnych sportowców są zbliżone do krawędzi ludzkich możliwości. Czy oznacza to koniec rekordów? Jednak kosmiczna technologia, nowoczesne techniki ćwiczeń, a nawet niedozwolony doping - to nie wszystko. Najważniejsza jest bowiem głowa.

Szybciej, wyżej, mocniej” - to dewiza ruchu olimpijskiego, której autorem jest żyjący w XIX w. dominikanin i nauczyciel Henri Didon. Ponad sto lat po jego śmierci hasło jest aktualne jak nigdy. Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro sportowcy z całego świata zrobią wszystko, by po raz kolejny przełamać granicę ludzkich możliwości. Być o ułamek sekundy szybszym, skoczyć o centymetr wyżej czy rzucić minimalnie dalej niż rekordziści z przeszłości.

Weźmy najbardziej prestiżowy wśród biegów sprinterskich dystans 100 m. Podczas igrzysk w Sztokholmie w 1912 r. Amerykanin Donald Lippincott ustanowił rekord świata wynikiem 10,6 s. Nieosiągalna, jak wydawało się przez lata, granica 10 s została pokonana dopiero w 1968 r. na igrzyskach w Meksyku przez Jima Hinesa. Urywać kolejne ułamki sekundy sprinterzy zaczęli dopiero w latach 80. Obecny rekord - 9,58 s - od 2009 r. należy do Usaina Bolta. Wynik Lippincotta w ciągu niespełna stu lat został poprawiony o ponad sekundę.

A choć Jamajczyk od lat zapowiada, że stać go na wynik 9,4 s, na razie nie udaje mu się pobić własnego rekordu. Z igrzysk olimpijskich w Pekinie i Londynie przywiózł po trzy złote medale, podobnie byo w Rio, gdzie pewnie wygrał złoty medal na 100 m., ale stopery zatrzymały się na czasie 9,81 s. Czy znajdzie się sportowiec, który w czasach wzmożonych kontroli dopingowych będzie w stanie go prześcignąć?

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Tomasz Dębek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.