Swojsko, polsko, czyli relaks na działce

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Dorota Krupińska

Swojsko, polsko, czyli relaks na działce

Dorota Krupińska

Oplatają miasto niczym sieć. Wystarczy otworzyć furtkę, by wkroczyć do innego wymiaru . Polskie działki to fenomen w skali urbanistycznej i architektonicznej - uważają polscy architekci.

Wenecjanie podziwiają polskie ogródki działkowe. Na prezentowanych zdjęciach kolorami mienią się piwonie, równo posadzone cebule dymki, krągłe malinowe pomidory i porzeczki. Grządki równe jak pod linijkę. Nie mogą się nadziwić naszej pomysłowości, że stare, niepotrzebne drzwi do pokoju, kilka desek i cerata tworzą altankę. Zastanawiają się, co robi żeliwna wanna w ogrodzie. Okazuje się, że to zbiornik na wodę do podlewania kwiatów. Unikatowy klimat polskich ogródków działkowych zrobił furorę w Wenecji na wystawie Biennale Urbana pt. „Proste historie”, która trwa od 28 maja. Przygotowali ją absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy stworzyli grupę Parerga. Swoje badania i wnioski zawrą niebawem w książce.

W poszukiwaniu ogrodów objechali całą Polskę. Z deską kreślarską, aparatem fotograficznym, w towarzystwie dronów uwiecznili te kwadraty i prostokąty zieleni wtulone w miasto. Opowiedzieli prostą historię o niezwykłych działkach, które łączą kilka pokoleń Polaków. Ekspozycja składa się z 22 plansz. Są na niej zdjęcia, rysunki techniczne, mapy. Ogródki prezentowane są w kilku aspektach. Autorzy przedstawiają 100-letnią historię ogrodnictwa działkowego i relacje osób, dla których ogrody to niemal cały świat. Kolejne ujęcie to analiza przestrzeni z pawilonami ogrodowymi, małą architekturą i roślinami. Sporo miejsca poświęcają altanom. Dla nich, jak piszą, to esencja działek.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dorota Krupińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.