Sowiecka katownia NKWD na warszawskiej Pradze

Czytaj dalej
Jakub Szczepański

Sowiecka katownia NKWD na warszawskiej Pradze

Jakub Szczepański

W latach 1944-1952 200 tys. Polaków padło ofiarą represji ze strony NKWD. Na Pradze-Północ znajdowała się główna katownia, w której radzieccy siepacze dręczyli zatrzymanych.

Jest zaledwie wrzesień 1944 roku. Po lewej stronie Wisły trwa jeszcze powstanie. Ale na prawym brzegu buszują już funkcjonariusze NKWD. Wróg numer jeden: niepodległościowe polskie Państwo Podziemne, które może boleśnie krzyżować plany radzieckiego okupanta. Dlatego komunistyczni agenci muszą być wszędzie. I są wszędzie. Od Otwocka przez Legionowo, Karczew i Marki, aż po samą Warszawę. Pechowcy, którzy mają nieszczęście wpaść w ich ręce są natychmiast zabijani albo odczuwają nieludzkie cierpienie. „Śmierć naszym wybawieniem” - wydrapują na ścianie w jednej z zatęchłych sowieckich cel.

Dookoła ciemność gęsta jak mgła. Czerń rozświetla jedynie słabe światło sączące się ze starej żarówki wiszącej na kablu wystającym z sufitu. W powietrzu kłęby papierosowego dymu. Nagi mężczyzna stoi po kolana w lodowatej wodzie. Drży. Wokół kilku facetów z metalowymi prętami owiniętymi grubym drutem. Bezceremonialnie przyglądają się swojej ofierze zadając kolejne pytania. Chcą przede wszystkim adresów i nazwisk. Ale AK-owiec ciągle milczy jak zaklęty. W końcu jeden z funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki nie wytrzymuje. Łapie chłopaka za głowę. Inny, rutynowo zbliża ostro zakończony pręt na jakieś trzy centymetry od oka Polaka. Chodzi o to, żeby ofiara nie mogła się schylić. I wtedy wszystko się zaczyna. Razy spadają na nagie plecy, obijają nerki i wątrobę, masakrują kark oraz nogi. Aż do momentu, kiedy więzień traci przytomność.

Podobne metody należały do kanonu przesłuchań w sowieckim więzieniu politycznym na Pradze-Północ, w piwnicach przy ulicy Strzeleckiej 10. A tylko w samej Warszawie podobnych miejsc było kilkadziesiąt.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Jakub Szczepański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.