Smog: Zaczyna się od kataru, ale po latach może się skończyć rakiem albo astmą

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Kinga Czernichowska

Smog: Zaczyna się od kataru, ale po latach może się skończyć rakiem albo astmą

Kinga Czernichowska

„Gdzie kupię ładną maseczkę antysmogową?”, „Tak wygląda świat przed i po odkryciu apki antysmogowej” - w sieci aż huczy od dowcipów i memów związanych ze smogiem. Tylko czy rzeczywiście sprawę należy bagatelizować? A może faktycznie jest się czego obawiać? O zagrożeniach rozmawiamy z lekarzami i ekologiem

Pyły PM10, dioksyny, furany i benzopiren - brzmi tajemniczo, ale między innymi te właśnie związki składają się na smog. Prym wiedzie powstający w procesie spalania węgla benzopiren - w żadnym kraju Unii Europejskiej nie ma go tak dużo jak u nas.

W sieci huczy od dowcipów, a tymczasem...

Internauci problem smogu zdają się bagatelizować, tymczasem sprawa jest poważna, a naukowcy o zagrożeniach informowali już w XVIII wieku. Wtedy Percivall Pott odkrył, że wysokie stężenie benzopirenu może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia nowotworu moszny u mężczyzn. Dziś wiemy, że smog może być również przyczyną raka pęcherza.

- Toksyny i związki takie, jak benzopiren dostają się przez krew do naszych nerek i pęcherza moczowego, podrażniając go. Nie ulega wątpliwości, że smog może być bezpośrednią przyczyną raka pęcherza - jednego z najdroższych w leczeniu nowotworów. Rocznie rozpoznaje się go u 6 tysięcy osób w Polsce. Ta liczba mogłaby być mniejsza, ale potrzeba zmian systemowych - mówi dr hab. Anna Kołodziej, urolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. I dodaje, że zanieczyszczenie powietrza może również prowadzić do raka nerki. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożenia smogiem, bo jego skutki możemy odczuwać dopiero po wielu latach. Tym bardziej, że ogromną uwagę poświęca się przede wszystkim problemom z oddychaniem.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Kinga Czernichowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.