Śmierć zdrajcom! Egzekucje Armii Krajowej

Czytaj dalej
Katarzyna Kaczorowska

Śmierć zdrajcom! Egzekucje Armii Krajowej

Katarzyna Kaczorowska

Egzekutorzy Armii Krajowej nie mieli litości dla zdrajców. Przedstawiamy kilka historii kolaborantów skazanych na śmierć przez wymiar sprawiedliwości Polski podziemnej.

Igo Sym. Uroczy, przystojny, urodzony amant o zniewalającym uśmiechu, choć w gruncie rzeczy nie najlepszy aktor dramatyczny. Syn Polaka i Austriaczki. Absolwent Instytutu Filmowego Wiktora Biegańskiego właściwie urodzony był dla sceny. I jeszcze ten cień, jaki w sobie niósł - jego pierwszą żoną była córka Juliana Fałata Helena, która po śmierci ich synka, zmarłego na zapalenie opon mózgowych, popełniła samobójstwo. Jaka kobieta nie współczułaby takiemu mężczyźnie?

Bon vivant warszawskich scen, grał m.in. w Cyruliku Warszawskim, Morskim Oku, Cyganerii, a piosenki pisali dla niego tak genialni tekściarze jak Julian Tuwim czy Marian Hemar. Dzisiaj pewnie tylko historycy filmu analizowaliby taką postać jak Igo Sym, który debiutował w 1925 r. w filmie „Wampiry Warszawy”, ale owa Warszawa plotkowała raczej o jego romansie ze słynną Marleną Dietrich. „Błękitnego Anioła” Sym poznał na planie filmu „Electric Cafe” w 1927 r. i w dowód swoich uczuć ponoć podarował jej piłę - taką do grania. Ta piła później, obok cylindra i muszki, stała się jednym z symboli długonogiej i ekscentrycznej blondynki.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Katarzyna Kaczorowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.