Marcin Zasada

Śląskie gwiazdy rocka czasem żyją raz, ale częściej dwa razy

Śląskie gwiazdy rocka czasem żyją raz, ale częściej dwa razy
Marcin Zasada

Rock&roll nie istniałby bez wiary, że doba idola składa się z 2 godzin grania i 22 godzin orgii i libacji oraz modłów do Lucyfera. Ale naprawdę gwiazdy rocka częściej są jak Szaweł z Tarsu.

Kto twoim zdaniem jest bardziej autentyczny: wymalowany jak postać z taniego horroru Alice Cooper, który udaje, że zawarł pakt z księciem ciemności, czy Vincent Damon Furnier, który na stare lata przyjmuje księdza na kolędę? Mniej więcej tak skonstruowane pytanie kilka lat temu zadano w jednym z amerykańskich programów rozrywkowych. No dobrze, a kim w ogóle jest Vincent Damon Furnier? Tak naprawdę nazywa się Alice Cooper. Ten sam, którego przez lata występowania w rockowym cyrku tak gorliwie podejrzewano o satanizm, aż mało kto zauważył jego duchową przemianę w gorliwego chrześcijanina.

Brytyjska grupa The Clash, swego czasu słynąca nie tylko z grania pod punkowym sztandarem, ale i wyjątkowo trafnych obserwacji społecznych w swoich tekstach, śpiewała w utworze „Death Or Glory”, że „ten, który w młodości gania za zakonnicami, później wstępuje do Kościoła”. W show-biznesie ta przewrotność ma swoje specyficzne oblicze. Również na naszej regionalnej scenie, na której kiedyś raczkowały dzisiejsze gwiazdy polskiej muzyki.

Pospieszalski do bitki i wypitki?

Przed trzema laty głośna stała się słowna potyczka, jaką za pośrednictwem mediów toczyli Kamil Sipowicz, mąż Kory Jackowskiej, oraz Jan Pospieszalski, dziś prawicowy publicysta, a kiedyś basista grupy Voo Voo (do dziś gra w niej jego brat Mateusz). Jan, jak cała muzykalna rodzina Pospieszalskich, wychował się w Częstochowie, gdzie jego ojciec pracował jako architekt. Sipowicz zarzucił mu, że dziś fałszywie stroi się w szaty ultrakonserwatysty, również w kwestiach moralnych i zapomina, jak kiedyś był jego wdzięcznym kompanem „do bitki i do wypitki”.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.