Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Śladów nie zostało wiele, ale z przestrzeni Warszawy nie zginęła pamięć o Żydach

Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r., zostało stłumione przez Niemców 16 maja. Był to pierwszy zryw powstańczy w okupowanej przez hitlerowców Europie. Bezpośrednim impulsem do wybuchu zrywu była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady Żydów

Po wojnie był tu wielki ocean kamieni, nie pozwalający rozpoznać, gdzie stały domy, gdzie zaczynały, a gdzie kończyły się ulice. Żydowskie ślady zamazywano stawiając nowe budynki. Zmieniono bieg ulic. Nie ma dziś znaku po pełnej życia i gwaru dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

A przecież jedną trzecią mieszkańców stolicy stanowili Żydzi, a w samych okolicach Placu Grzybowskiego co drugi mieszkaniec był Żydem. Tu mieszkali tacy pisarze jak Perec, czy przy Krochmalnej Isaac Bashevis Singer.

- Singer mieszkał przy Krochmalnej 10. Ale kto o tym wie? Domy nie istnieją, ulicę zniszczono. W tym miejscu można dziś zobaczyć kawałek trawnika, na który sikają psy. Myślę - postawić tu ławeczkę, na której siedziałby Singer, ale czy to dobry pomysł? Takie ławeczki w Warszawie już mamy: księdza Twardowskiego, czy Karskiego przy Muzeum Żydów - mówi Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, autor publikacji na temat śladów historycznej obecności Żydów w Polsce. Razem z Tomaszem Lecem wydał dwa razy książkę pt. „Niezatarte ślady getta warszawskiego”. Chodzi po Muranowie, bo tu mieszka (również przy Krochmalnej, ale dziś to zupełnie inna ulica. Oprowadza wycieczki. Ale sam zna te miejsca tylko ze zdjęć, dzięki którym wie, jak wyglądały domy-studnie z podwórkami wewnątrz.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.