Skandalizujące życie przedwojennej bohemy

Czytaj dalej
Fot. fot. Brzozowski Stanisław/ narodowe archiwum cyfrowe
Weronika Kowalska redakcja@gk.pl

Skandalizujące życie przedwojennej bohemy

Weronika Kowalska redakcja@gk.pl

Kolejna miłostka Aleksandra Żabczyńskiego, erotyczne rozpasanie Ireny Krzywickiej, romanse Zofii Nałkowskiej. Oto jak żyła przed wojną elita artystyczna

Życie artystów i literatów zawsze obfitowało w liczne afery i skandale. Niewiele jest jednak okresów w polskiej historii, w których zasięg, intensywność i malowniczość owych skandali byłaby tak burzliwa jak w czasach II Rzeczypospolitej. Romanse, konflikty i niesnaski kwitły zarówno w środowisku aktorskim, literackim, jak i politycznym, dając doskonałą pożywkę mediom.

Pierwszy amant II RP

Rzecz jasna, wielkie zainteresowanie wzbudzało przede wszystkim życie intymne znanych i podziwianych aktorów. Jednym z nich był Aleksander Żabczyński - popularny aktor międzywojnia. Żabczyński przez wzgląd na swoją urodę i czar otoczony był zawsze wianuszkiem fanek. Już od wczesnych lat kariery adoratorki nie odstępowały go na krok. Zakochane panny wystawały zarówno pod jego domem, jak i teatrem, nie zważając na to, że ma on żonę. Była nią Maria Zielenkiewicz, również aktorka.

- Po raz pierwszy zobaczyliśmy się na schodach. Schodził z kolegą. Był w płaszczu, oczywiście bez kapelusza - wspominała Maria. - Było to uczucie od pierwszego wejrzenia. Stanęłam jak wryta.

Wkrótce potem aktorska para stanęła na ślubnym kobiercu. Na uroczystości 28 czerwca 1923 r. zjawił się cały Teatr Reduta, w którym grali, ale nie tylko... Pojawiły się również fanki aktora - wszystkie ubrane na czarno. - Gdy odwróciłam się od ołtarza, zobaczyłam wokół same znajome twarze. Byli aktorzy, prawie cały personel techniczny, ale szczególną uwagę zwróciłam na kilka pań... w czerni. Przyszły opłakiwać stratę ukochanego - zdradziła Maria.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Weronika Kowalska redakcja@gk.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.