Siostra Natalia Chrobak: Byłam metalem, teraz noszę habit

Czytaj dalej
Fot. Fot. Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk

Siostra Natalia Chrobak: Byłam metalem, teraz noszę habit

Dariusz Piekarczyk

Siostra Natalia Chrobak ze Zgromadzenia Sióstr Antonianek, pracująca w Domu Samotnej Matki, ma skromne marzenia: polecieć do Anglii, zobaczyć morze i żeby ludzie nie płakali na jej pogrzebie.

Dariusz Piekarczyk: Kościół bez kobiet? Czy to możliwe?

Natalia Chrobak: Nie, nie wyobrażam sobie tego. Kobiety, tak samo jak mężczyźni, mają do spełnienia misję. To misja wynikająca z naszej natury. Każda kobieta wnosi wielkie bogactwo darów odpowiednich dla niej. To przede wszystkim świat relacji, pełen miłości i troski. Ale także odpowiedzialności za przekazanie życia - czy cieleśnie czy duchowo. Kobiety to wszystko dają wspólnocie Kościoła, w zależności w jakim stanie żyją, czy to jako żony i matki, czy jako kobiety poświęcone Bogu lub żyjące samotnie.

Czy kobieta może realizować się, w pełni w zgromadzeniu zakonnym? Czuje się siostra na swoim miejscu?

Najpierw trzeba wyjaśnić, co to znaczy realizować się. Dla mnie oznacza to przede wszystkim kochać, oddawać swoje życie innym, Jezusowi. W życiu rodzinnym kobieta oddaje siebie mężowi, swoje ciało i całą osobowość. Tak samo z dziećmi, użycza im swojego ciała i poświęca czas, zdolności. Do końca się o nie troszczy. I to jest jej swoista kariera. Podobnie jest w życiu zakonnym. Jeśli siostra nie odda się cała Jezusowi, ze wszystkimi swoimi darami i słabościami, z całym pięknem i kobiecością, nie będzie szczęśliwa. To jest też swoiste dojrzewanie, by poświęcić się tym, do których jest posłana. Musi im oddać swoje życie jak matka, by móc je dalej przekazywać. Jeśli zatrzyma siebie „dla siebie”, to nie jest życie, ale wegetacja, zaspokajanie tylko siebie. To, wbrew pozorom nie daje szczęścia, ale je odbiera. Ja mam to wielkie szczęście, że jestem na swoim miejscu. Rozeznałam to przez lata i im jestem starsza, tym widzę wyraźniej, jaki niesamowity jest Bóg. Podarował mi życie najlepsze z możliwych.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dariusz Piekarczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.