Seniorzy otrzymają za darmo te leki, za które dotychczas płacili najwięcej

Czytaj dalej
Fot. Fot.123rf
Bogusław Mazur

Seniorzy otrzymają za darmo te leki, za które dotychczas płacili najwięcej

Bogusław Mazur

- Dzięki Programowi 75+ seniorzy otrzymają za darmo te leki, za które płacili najwięcej. W tym roku na program 75+ przeznaczymy 125 mln zł - mówi Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

Bogusław Mazur: Program 75+ został przyjęty z dużym uznaniem, jednak niektórzy specjaliści wskazują, że w opublikowanym przez ministerstwo projekcie wykazu leków, które będą wydawane bezpłatnie osobom po 75 roku życia, brakuje medykamentów dość często stosowanych przez seniorów.

Marek Tombarkiewicz: Są takie głosy wykazujące na pewne poczucie niedosytu, na szczęście jest ich mało. To jest pierwsza lista i zazwyczaj przy pierwszym pomyśle można popełniać błędy. Do jej tworzenia podeszliśmy jednak systemowo. Kierowaliśmy się filozofią, aby na liście były leki, do których pacjenci znacząco dopłacali, a więc głównie leki stosowane przewlekle z listy o poziomie dopłat 30 proc. oraz 50 proc. Uważamy, że łatwiej każdemu znaleźć 3,20 zł na kupno leku ryczałtowego niż dopłacić 40 czy 100 zł do leku z odpłatnością 30 proc. Możemy spotkać się z zarzutem, że nie wszystkie leki będą za darmo skoro pacjent musi zapłacić te 3,20 jednak trzeba pamiętać, że leki ryczałtowe są dla budżetu NFZ najdroższe. Jest to największa dopłata płatnika do wartości leków. Stąd uznaliśmy, że leki ryczałtowe mogą pozostać w obecnej odpłatności, natomiast leki z odpłatnością 30 proc., które się znalazły na liście, są tymi, które najbardziej obciążały finansowo starszych pacjentów. Oczywiście to jest pierwsza lista, następna będzie w listopadzie i sukcesywnie co dwa miesiące będziemy analizować, weryfikować i na pewno rozszerzać zestaw leków. W tym roku na program 75+ przeznaczymy 125 mln zł. W przyszłym roku już 564 mln zł, co spowoduje, że kolejne listy będą zawierać coraz więcej niezbędnych dla seniorów leków.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Bogusław Mazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.