Ryszard Bugajski: Kino narodowe to dla mnie pojęcie bez sensu

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Ryszarda Wojciechowska

Ryszard Bugajski: Kino narodowe to dla mnie pojęcie bez sensu

Ryszarda Wojciechowska

- O tym, co powinno być pokazywane mówią zazwyczaj ci, którzy filmu nie widzieli. Ale dla mnie festiwal powinien być przeglądem polskiego kina - mówi Ryszard Bugajski, reżyser.

Ryszarda Wojciechowska: Bohaterką Pana najnowszego filmu jest Julia Brystygierowa, była funkcjonariuszka bezpieki, zwana „Krwawą Luną”. Dlaczego ona?

Ryszard Bugajski: Bohater filmu powinien być interesujący, inaczej film nie jest wart oglądania. A Brystygierowa to niezwykle interesująca postać. Przeszła drogę od zwykłej, szarej działaczki komunistycznej aż do wysoko postawionej funkcjonariuszki w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Studiowała filozofię, obroniła nawet z filozofii doktorat. Potem wyjechała do Paryża, studiowała na Sorbonie. Ponoć pozowała dla Picassa, na co nie ma dowodów, ale są opowieści.

Ale w „Zaćmie” skoncentrował się Pan tylko na jej przyjeździe do ośrodka dla niewidomych w Laskach i na spotkaniu z kardynałem.

Bo nie interesował mnie film biograficzny. Najciekawsza w życiu Brystygierowej była przemiana, jaką przeszła. To, że jako jedyna bodaj spośród przestępców epoki stalinowskiej przeszła na drugą stronę. Zastanowiło mnie, jaka musi być konstrukcja psychiczna osoby, która przy całej swojej inteligencji i szerokich horyzontach postępowała tak jak Brystygierowa właśnie? I dlaczego potem zaczęła poszukiwania metafizyczne, chociaż wcześniej wierzyła tylko w materialną rzeczywistość? W „Zaćmie”, jak w każdym swoim filmie, unikam jednak jednoznacznych odpowiedzi.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Ryszarda Wojciechowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.