Rodzice są jak analfabeci. Nie mają pojęcia o współczesnych nałogach

Czytaj dalej
Władysław Knap

Rodzice są jak analfabeci. Nie mają pojęcia o współczesnych nałogach

Władysław Knap

- Co wiemy o skutkach uzależnienia się od internetu, dopalaczy, e-papierosów? Naukowcy badają, czy promieniowanie telefonu nie zmienia naszej morfologii - mówi prof. Mariusz Jędrzejko.

Władysław Knap: Twierdzi Pan, że współczesne patologie są znacznie niebezpieczniejsze niż te, które występowały kiedyś.

prof. Mariusz Jędrzejko: Bo tak jest. Liczba, zasięg i głębokość zachowań, które określamy jako patologie albo uzależnienia, mają dziś nieporównywalnie większą skalę niż jeszcze stosunkowo niedawno. Przecież przez niemal cały okres PRL istniały tylko dwa masowe zagrożenia: alkohol i papierosy. Ludzie nawet nie wiedzieli, bo skąd mogli wiedzieć, o tym, że pojawi się cała gama nowych patologii i uzależnień, między innymi cyberuzależnienia. Dziś problemem są nie tylko nieznane wcześniej zagrożenia, lecz też mocno niepełna wiedza co do skutków, jakie mogą spowodować. Mało wiemy o konsekwencjach uzależnienia się między innymi od internetu, komórek, dopalaczy, elektronicznych papierosów. Powszechne jest przekonanie, że te ostatnie są „zdrowsze” niż zwykłe, ale przecież nadal mamy mglistą wiedzę o wpływie na zdrowie spalanych w nich glikolu i barwników, które są czystą chemią.

Osób uzależnionych przybywa?

W szalonym tempie. Na 10 osób, które diagnozujemy, 6-7 jest uzależnionych behawioralnie, czyli od silnej potrzeby wykonywania jakiejś czynności, na przykład zakupów, seksu, jedzenia, korzystania z telefonu, komputera, telewizji lub pracy, nawet wtedy gdy przynosi ona szkody, a dana osoba nie potrafi powstrzymać się od wykonywania tej czynności. Najwięcej jednak zaburzeń behawioralnych jest związanych z nadużywaniem technologii cyfrowej.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Władysław Knap

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.