Katarzyna Kachel

Rafał Sonik. Milioner, który wygrywa rajdy oraz pomaga potrzebującym

Rafał Sonik. Milioner, który wygrywa rajdy oraz pomaga potrzebującym Fot. Anna Kaczmarz
Katarzyna Kachel

Kiedy w wieku 50 lat pierwszy raz został ojcem, pomyślał: wreszcie udało mi się zrobić coś, co ma ręce i nogi. I może właśnie ręce i nogi Gniewka sprawiły, że Rafał Sonik już nie chciał być nomadą na cały etat

Ta historia mogłaby zaczynać się od traum. Duszenia kocem przez osiedlowych chuliganów i czujności. Od czekania na ciosy i prób zajęcia pozycji, w której coś się znaczy. Zdarzeń, z którymi trzeba zmagać się przez lata, czasami dłużej, może całe życie. I z czymś, co niezależnie od nas wpływa na kolejne wybory. Z takich początków rodzą się opowieści o nowohuckich łobuzach, niepewnych siebie i zahukanych facetach. Albo takie o niepokornych chłopakach, których osiedle, podstawówka i sala treningowa staje się polem walki. Tyle że nie o władzę. Ale o siebie.

Ta opowieść mogłaby zaczynać się od górki, na której uczył się jeździć na nartach. Tej przed blokiem osiedla Na Stoku, gdzie w małej kawalerce Sonik przyszedł na świat. A może od schodów, które pamiętają jego pot, kiedy ćwiczył na nich skoki? Trenował w Wandzie tenis stołowy, kiedy Stanisław Wcisło wyznaczył mu to zadanie: skakać obunóż do domu. Pięć pięter. Pokonywał je codziennie w górę i w dół, a potem postanowił być jeszcze lepszy. Chciał mocniej i więcej. Wskakiwał więc na samą górę dziesięciopiętrowca. I zawsze taki już będzie. Maksymalista, którego nie zadowolą półśrodki.

- Siedział na podłodze i godzinami budował fortece z plasteliny - wspomina Teresa Sonik, mama rajdowca. - Wszystkie elementy były równiuteńkie, perfekcyjne, jak od linijki. Nawet w dziecięcej zabawie świat musiał być idealny. I skrojony tak, jak sobie zaplanował. - Bo nigdy nie lubił się podporządkowywać - dodaje ciotka Krystyna Janicka. Dlatego, kiedy mama pośle go do przedszkola, uzna to za nieszczęście. Dla niego grupa i zabawy z rówieśnikami to zajęcia, które go nie rozwijają. A takie go nie obchodzą.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.