Dariusz Pawłowski

Queen Symfonicznie - muzycy klasyczni, którzy zostali gwiazdami rocka

Queen Symfonicznie - muzycy klasyczni, którzy zostali gwiazdami rocka Fot. Dariusz Piekarczyk
Dariusz Pawłowski

Z Janem Niedźwieckim, łódzkim muzykiem, liderem zespołu Alla Vienna, kontrabasistą Filharmonii Łódzkiej, rozmawiamy o jego projekcie Queen Symfonicznie

Jesteś pomysłodawcą głośnego projektu muzycznego Queen Symfonicznie, za którym stoi Twoja grupa Alla Vienna oraz chór Vivid Singers, i który w sobotę 17 grudnia zobaczymy i usłyszymy w łódzkiej Atlas Arenie w wyjątkowej odsłonie. Ale... dlaczego Queen to wielki zespół?
Na to składa się wiele czynników: otoczka kulturowa, wielka, niezwykle barwna postać Freddiego Mercury’ego, nowatorskie teledyski, oprawa koncertów na skalę wcześniej niespotykaną - wszak mieli hasło „oślepić i ogłuszyć”. Ale najważniejsza jest fantastyczna muzyka. Ona nie tylko nie starzeje się, ale z upływem lat jest coraz bardziej doceniana. Tam jest wszystko: świetni instrumentaliści, wybitny wokal Freddiego, mnóstwo niesamowitych pomysłów, wielkie melodie, harmonie. Warto też zwrócić uwagę na znakomite współbrzmienie głosów Freddiego, gitarzysty Briana Maya i perkusisty Rogera Taylora.

Jesteś wielkim fanem tego zespołu, ale czy wybór Queen do projektu symfonicznego był dla Ciebie oczywisty, czy też brałeś pod uwagę innego wykonawcę?
Wybór był oczywisty, mówię nawet, że był to „głos serca”. Zbliżała się dwudziesta rocznica śmierci Freddiego i chciałem go uhonorować w wyjątkowy, muzyczny sposób. Muzyka Queen towarzyszyła mi od dziecka, ich piosenki były ze mną w okresie dojrzewania, kojarzą mi się z różnymi sytuacjami w moim życiu. I wielu nie potrafi w to uwierzyć, że nadal słucham utworów Queen. Więcej, zapragnąłem sam być na chwilę wykonawcą tej muzyki. Ale - przygotowując koncert upamiętniający Freddiego - wydawało mi się, że będzie to jednorazowe wydarzenie. Okazało się jednak, że inni podobnie postrzegają kompozycje Queen. Nasz projekt zagraliśmy już niemal sto razy, podróżujemy od pięciu lat, wracamy do tych samych miast, przyciągając kolejne setki fanów Queen.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dariusz Pawłowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.