Puste pokoje pełne wspomnień

Czytaj dalej
Fot. Karolina Jonderko
Anna Konopka

Puste pokoje pełne wspomnień

Anna Konopka

Karolina Jonderko przejechała ponad 7200 km, odwiedzając 15 pustych pokoi osób, których losu nie znamy. Byli i zniknęli, te pokoje to jedyny po nich materialny ślad...

Skąd ten pomysł?

Nałożyło się na to kilka spraw. Przede wszystkim między 2008 a 2011 rokiem w mojej rodzinie zmarło siedem osób, zaczynając od mojej mamy, a kończąc na babci. W ten sposób zostałam z wieloma pustymi przestrzeniami w moim życiu. Do niedawna żyłam w mieszkaniu po rodzicach, a w pokoju mamy przez rok praktycznie niczego nie dotykałam.

Czyli te puste przestrzenie w życiu prywatnym zainspirowały do tworzenia…

Nie tylko. Pewnego dnia w padła mi w ręce książka „Nostalgia Anioła”. Narratorką książki jest dziewczyna, która została zamordowana, ale nie znaleziono jej ciała. Ważny dla mnie wydał się fragment, w którym jej brat skacze po jej łóżku i gdy zauważa to ojciec karci go mówiąc: „Nic nie dotykaj, bo ona może w każdej chwili wrócić!”. To w połączeniu z moimi prywatnymi przestrzeniami plus jeszcze ogłoszenie z portretem osoby zaginionej, które zauważyłam na dworcu, złożyło się na całość.

Jak udało się wyszukać tych 15 pustych pokoi do zdjęć?

Po trzech dniach od momentu wymyślenia projektu dostałam maila w zupełnie innej sprawie od fundacji Itaka, która zajmuje się tematem osób zaginionych. Okazało się, że kontakt ze mną poleciła fundacji Lidia Popiel, moja wykładowczyni z warszawskiej filmówki. Chodziło jednak o coś zupełnie innego. Chcieli, abym wzięła udział w kampanii o depresji. Zgodziłam się. Na tym spotkaniu powiedziałam dyrektorce fundacji Itaka o moim innym pomyśle, że chciałabym sportretować pokoje osób zaginionych. Chciałam pokazać ten problem w kontekście szerszego zjawiska, to, co dzieje się tymi rodzinami. Pokazać, jak silna jest trauma, że te przestrzenie po zaginionych są „trzymane”, a ludzie żyją nadzieją.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anna Konopka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.