Purtek to diabeł, pułkownik to dziara, a dziesiona to paragraf

Czytaj dalej
Tomasz Słomczyński

Purtek to diabeł, pułkownik to dziara, a dziesiona to paragraf

Tomasz Słomczyński

Czy to figiel Purtka, dar w spadku po dziadku Leonie, a może efekt więziennej nudy? Tak czy inaczej Marcin Komkowski, wielokrotnie skazany za rozboje, wyszedł na życiową prostą i został literatem.

Pułkownik

Piątek, 2 października 2015 roku. Budzik dzwoni, jak zwykle, o czwartej rano. Marcin Komkowski siada na łóżku, czuje, że ogarnia go trema. Zamiast ruszyć do stoczni i usiąść za kierownicą sztaplarki, stanie dzisiaj przed nastolatkami. Jako pisarz. Chociaż nie lubi mówić o sobie „pisarz”. Raczej nazywa siebie „autorem”. Bo pisarze to wiadomo, Sienkiewicz, Szymborska. Gdzie jemu równać się z nimi. A dzisiaj w Kartuzach młodzi chłopcy pewnie nie będą pytać o to, jak składa słowa w zdania, a zdania w opowieści. Zapytają, jak to jest spędzić prawie połowę życia za kratkami. Poza tym chyba nie powinien wyjeżdżać z Gdańska. Monika ma dziś zgłosić się do szpitala.

Początek lat dziewięćdziesiątych. Marcin jeździ do Bącza koło Mirachowa na wakacje do dziadka Leona i babci Urszuli. To Kaszubi z krwi i kości. Tacy, u których zawsze jest porządek, życie poukładane, w tygodniu ciężka praca, w niedzielę zaś - wyprasowana koszula i msza w kościele. Bardzo lubi u nich spędzać czas. Gdy po latach będzie wspominał dzieciństwo, staną przed oczami obrazy: dziadek Leon powożący koński zaprzęg, babcia Ula siedząca na ganku. Przestrzeń, jezioro, las. Pomyśli: za dobrze miałem. I otworzy oczy, a wzrok zatrzyma się na szarym suficie dusznej celi. Ale to będzie dopiero po roku dwutysięcznym.

Druga połowa lat dziewięćdziesiątych. Marcin trafia do Bącza po każdej ucieczce z domu. Już wtedy poznaje nocne życie parku za ruskim czołgiem. Jedno drugiemu nie przeszkadza - znajduje czas na przesiadywanie w parku i na wyjazdy do dziadków, gdzie ma swoje króliki. Bardzo lubi się nimi opiekować.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Tomasz Słomczyński

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.