Przygotowanie pokazu wymaga drobiazgowego planowania, mnóstwa pracy, doboru muzyki

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Jacek Drost

Przygotowanie pokazu wymaga drobiazgowego planowania, mnóstwa pracy, doboru muzyki

Jacek Drost

Firma rodzinna Surex z Bielska-Białej od ponad 20 lat organizuje artystyczne widowiska pirotechniczne zsynchronizowane z muzyką. Ich fajerwerkowe show obejrzały już miliony ludzi na całym świecie, od Francji i Włoch począwszy, a na Chinach i Korei skończywszy. To gigantyczne pokazy pirotechniczne

Który moment pokazu pirotechnicznego lubi pan najbardziej? - pytam Ryszarda Suzdalewicza, prezesa bielskiej rodzinnej firmy Surex, lidera wśród firm organizujących widowiska pirotechniczne oraz wiodącego na polskim rynku dystrybutora pirotechniki amatorskiej i profesjonalnej. Prezes Suzdalewicz odpowiada z uśmiechem: - Najbardziej lubię koniec. Kiedy wszystkie ładunki zostały już wystrzelone, ludzie są zadowoleni, a my możemy wyłączyć komputer - nie ukrywa właściciel Surexu. I dodaje, że woli, jeśli publiczność czuje pewien niedosyt po zakończeniu pokazu, niż gdyby ludzie mieli wychodzić z powodu przedłużającego się widowiska.

To właśnie na znalezieniu równowagi pomiędzy długością pokazu a jego intensywnością w pewnym sensie polega umiejętność organizowania zapierających dech w piersiach fajerwerkowych widowisk. Bielska firma osiągnęła w przygotowywaniu takich show stopień mistrzowski i międzynarodową renomę. Świadczą o tym pierwsze nagrody zdobyte na prestiżowych festiwalach pirotechnicznych, m.in. we francuskim Cannes (nagroda publiczności w 2009 i 2010 roku), chorwackim Zagrzebiu (2016), chińskim Liuyang (2015) czy koreańskim Pohang (2014). Jednak droga do osiągnięcia takiego poziomu, jaki obecnie prezentuje Surex, wcale nie była prosta, łatwa i usłana różami. Była to droga ciężkiej pracy, wyrzeczeń, konsekwencji. Droga obfitująca we wzloty i upadki. Droga, jaką musiał przebyć niejeden polski przedsiębiorca, który zaczynał prowadzić biznes u schyłku socjalizmu, by przez okres transformacji wejść w epokę czystego kapitalizmu.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Jacek Drost

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.