Dorota Kowalska

Prof. Izdebski: Seks nie jest czymś obowiązkowym w naszym życiu

Dorota Kowalska

O zażartej dyskusji wokół Caster Semenyi, o przebojowych, wymagających kobietach i o tym, dlaczego coraz więcej młodych mężczyzn ma stężenie testosteronu jak u staruszków - mówi prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog.

Panie profesorze, oglądał Pan Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janerio?

Troszeczkę.

Najwięcej dyskusji wzbudził bieg na 800 metrów, jego zwyciężczynie, czyli pierwsza Caster Semenya, druga Francine Niyonsaba i trzecia Margaret Wambui bardziej przypominają mężczyzn niż kobiety.

Widziałem powtórki z tego biegu.

Caster Semenya od lat wzbudza emocje ze względu na jej stwierdzone u niej obojnactwo oraz trzykrotnie wyższy niż u innych kobiet poziom testosteronu we krwi.

Czy informacja o obojnactwie jest oficjalnie potwierdzona?

Nie, to nieoficjalne informacje. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych wydało decyzję o przeprowadzeniu na Semenyi testów płci, by zdecydować czy faktycznie może ścigać się kobietami. Badania trwały bardzo długo. Po 11 miesiącach, IAAF wydało enigmatyczny komunikat, z którego wynikało, iż Semenya może brać udział w żeńskich zawodach. Tyle.

Właśnie, żeby mówić o obojnactwie musimy być jego pewni, musimy znać medyczne wyniki badań. Bez nich, to wszystko spekulacje. Może być przecież także tak, że to osoba podobna w swoim wizerunku do mężczyzny, atletycznej budowy ciała, o podwyższonym testosteronie, a wcale nie jest obojnakiem. I jeśli jest tak, że ta sportsmenka wykorzystuje w sporcie swój naturalnie wyższy poziom testosteronu, to nie wiedzę w tym nic zdrożnego. Przysłuchuję się tej dyskusji, że tak, że ma podwyższony testosteron, przez co jest aktywniejsza, sprawniejsza, wydolniejsza, no dobrze, ale jeśli ona dobrze się czuje z tym podwyższonym testosteronem, to dlaczego go obniżać? Czemu to robić? Jest to temat, który wymaga dalszych analiz Federacji Sportowych jak klasyfikować zawodników, aby nikt nie został pokrzywdzony.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.