Porzuciła życie w mieście i uprawia lawendę

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Chrzanowski
Daniel Sibiak

Porzuciła życie w mieście i uprawia lawendę

Daniel Sibiak

Nie ma złotego środka na lawendowy biznes. Trzeba mieć pomysł i rozeznanie w potrzebach klientów - mówi Hanna Kamieniecka, właścicielka blisko półhektarowej plantacji lawendy w Bieniądzicach koło Wielunia. Rozmawiał: Daniel Sibiak.

Proszę zdradzić, jak robi się w Polsce biznes typowy dla Prowansji. Półhektarowa plantacja lawendy, którą założyła pani 4 lata temu, jest dziś jedną z największych w Polsce i wzorem dla wielu młodych rolników, którzy przyjeżdżają do Bieniądzic koło Wielunia w poszukiwaniu inspiracji do rozkręcenia własnego biznesu?

Nie ma złotego środka na lawendowy biznes. Kiedyś byłam przekonana, że sukces zależy od ilości roślin na polu. Dziś wiem, że najważniejsza jest umiejętność zagospodarowania każdej zerwanej gałązki. Dlatego też postanowiliśmy systematycznie usuwać rośliny, na których ciężko się pracuje np. ze względu na nieregularny kształt, podatność na choroby czy króciutkie pędy. Znam niewielkie plantacje, nawet dziesięć razy mniejsze od naszej, które świetnie radzą sobie ze swoimi produktami na rynku, ale są też i takie, których właściciele mimo zagospodarowania areału podobnego do Lisiego Pola zastanawiają się nad ich zamknięciem. Jak w każdym biznesie - również z lawendą - liczy się umiejętność pozyskania klienta i tworzenie produktów, które ktoś chce nabyć. Jeśli chodzi o szukanie inspiracji w Lisim Polu, to faktycznie przez pierwsze dwa lata mieliśmy ogrom odwiedzin osób z całej Polski związanych z tematem zakładania plantacji lawendy. Dziś tych wizyt jest już mniej. Przez te cztery lata powstało bowiem wiele nowych plantacji, mniejszych i większych, więc nie jestem nawet pewna, czy nazywanie nas jedną z największych plantacji w kraju jest nadal aktualne.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Daniel Sibiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.