Polscy pisarze zarabiają nie tylko na pisaniu książek

Czytaj dalej
Anita Czupryn

Polscy pisarze zarabiają nie tylko na pisaniu książek

Anita Czupryn

Z opublikowanej przez „Forbes” listy najlepiej zarabiających pisarzy na świecie wynika, że najlepiej zarabiają autorzy literatury popularnej. W Polsce jest podobnie. Tylko zarobki u nas wciąż jeszcze są nieporównywanie mniejsze.

Trudno byłoby stworzyć listę najlepiej zarabiających pisarzy nad Wisłą, bo, jak słyszę od wydawców, agentów literackich, czy samych ludzi pióra, w tej kwestii najczęściej obracamy się wśród plotek, czy mniej lub bardziej wiarygodnych pogłosek. Głośno za to było dwa lata temu o pisarce Kai Malanowskiej, która publicznie lamentowała, że w skali rocznej zarobiła ze sprzedaży książek ledwo 7 tysięcy złotych.

Nasi pisarze zarabiają kroplę tego, co ich koledzy w Europie zachodniej i na świecie

- mówi wydawca Krzysztof Genczelewski, szef wydawnictwa Melanż.

Jeśli chodzi o nakłady, to może opowiadać tylko historie zasłyszane, bo żaden wydawca nie podaje nakładów. Listy bestsellerów tworzy się w oparciu o sprzedaż paragonową. Polega to na tym, że EMPiK z paragonów czyta, co im się sprzedało najlepiej w danym tygodniu, w danym miesiącu i tak tworzone są rankingi. Są one najbardziej wiarygodne. Jeśli nawet wydawca chwali się, że wydrukował nakład 50 tysięcy egzemplarzy, to co z tego, jak sprzedał z tego tylko tysiąc? Poza tym w Polsce rynek sprzedaży jest zupełnie inny niż na zachodzie. Tam wydawca wydaje książkę, dystrybutor ją bierze i trafia ona do sprzedaży.

U nas każdy hurtownik, każdy księgarz bierze od wydawcy książkę i w każdej dowolnej chwili może ją zwrócić. Trudno stwierdzić, czy dana książka została sprzedana w ciągu roku, czy nie

- mówi Krzysztof Genczelewski. Ale zauważa też, że od półtora roku widać wyraźny wzrost sprzedaży książek polskich autorów.

Według statystyk codziennie na rynek księgarski wchodzą 74 nowe tytuły. Statystyki wskazują też, że książki kupują głównie kobiety (około 70 procent). A to oznacza, że to one dyktują rynek. Nic więc dziwnego, że sprzedaż powieści, kryminałów i tak zwanej literatury dla kobiet ma się w Polsce całkiem nieźle, a nawet coraz lepiej.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.