Polaków coraz bardziej ciągnie do strzelania

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Dorota Kowalska, Dorota Krupińska redakcja@polskatimes.pl

Polaków coraz bardziej ciągnie do strzelania

Dorota Kowalska, Dorota Krupińska redakcja@polskatimes.pl

Przez lata całe przywilej posiadania broni był właściwie zarezerwowany dla służb mundurowych. Dzisiaj również cywile mogą się starać o broń. I chętnie z tego korzystają. Strzelnice pękają w szwach, liczba chętnych na szkolenia strzeleckie wzrosła o 70 procent

Polacy coraz chętniej chwytają za broń. Teorii czemu tak się dzieje jest przynajmniej kilka, przebijają się dwie. - To rodzaj mody. Modne jest posiadanie broni, chodzenie na strzelnicę, chwalenie się tym. I nie ma to nic wspólnego z obronnością kraju, bo przecież Polacy, jak wynika z sondaży, nie chcą oddawać życia za ojczyznę - mówi Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta. Ale już Andrzej Turczyn, adwokat, członek zarządu Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni ma zupełnie inną opinię na ten temat. - To powrót do tradycyjnych wartości. W polski patriotyzm wpisane jest zamiłowanie do broni - uważa. I tłumaczy: - Takie zainteresowanie dostępem do broni jest czymś naturalnym. W Polsce od lat 40. aż do 2011 roku nie można było uzyskać pozwolenia na broń, dopiero ustawa z 2011 roku o broni i amunicji taką możliwość stworzyła, więc trudno się dziwić temu zainteresowaniu.

- Strzelectwo staje się pasją dla wielu osób. Powstaje coraz więcej grup historyczno-rekonstrukcyjnych. Ludzie traktują to jako sposób spędzania wolnego czasu - zauważa z kolei Tadeusz Mostowiec, instruktor strzelectwa.

Dziewulski ma w domu trzy jednostki broni, od czasu do czasu chodzi na strzelnicę. Bo strzelanie najczęściej ćwiczy w czterech ścianach, „na pusto”.

- Istotą dobrego strzelania jest nie tyle celność, co szybkość oddania strzału. Dlatego ćwiczę to drugie. Ktoś klaszcze w dłoń I to jest dla mnie sygnał do oddania strzału - opowiada.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Dorota Kowalska, Dorota Krupińska redakcja@polskatimes.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.