Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paulina Padzik

Polacy nie lubią czytać książek i ich nie rozumieją

Dorośli stosują różne metody, by zachęcić dzieci do lektury. Jednym z nich jest Narodowe Czytanie Fot. Anna Kaczmarz Dorośli stosują różne metody, by zachęcić dzieci do lektury. Jednym z nich jest Narodowe Czytanie
Paulina Padzik

Aż 60 procent Polaków nie lubi czytać książek. Tyle samo osób nie rozumie swojej lektury. Kraków nie wpisuje się w te trendy.

- Książka przestała być strażnikiem mądrości - przekonuje dr Zofia Zasacka, współautorka najnowszego raportu o czytelnictwie w Polsce. Wynika z niego, że od 2000 roku czytamy coraz mniej, a w 2017 zaledwie 38 proc. Polaków zapoznało się z co najmniej jedną książką.

Zaczytany Kraków?

W Krakowie te statystyki wyglądają lepiej. Tak przynajmniej wynika z danych Biblioteki Krakowskiej. W ubiegłym roku przybyło w niej 7 tys. czytelników, wypożyczono aż 2 mln książek. - Staramy się promować czytelnictwo - mówi dr Stanisław Dziedzic, dyrektor BK.

Według Agnieszki Miśkiewicz, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, dzieci jeszcze w podstawówce czytają bardzo dużo. - Najmłodsi chętnie biorą udział w wydarzeniach czytelniczych. W zeszłym roku w Konkursie Pięknego Czytania uczestniczyło aż 3 tysiące - wylicza.

Gorzej wygląda sytuacja wśród młodzieży. - Mój 17-letni brat czyta to, co musi. Często sięga po streszczenia i ekranizacje lektur - mówi Anna Poznańska z Krakowa. - Mam 15-letnią siostrę, która częściej ogląda vlogi i przegląda Facebooka niż książki - nadmienia Łukasz Pijanowski z Krakowa.

Nie czytamy dla przyjemności

Większość Polaków nie lubi czytać. Deklaruje to aż 60 proc. badanych osób. W skali międzynarodowej nasza niechęć do książek się wyróżnia . We Francji wskaźnik czytelnictwa wynosi 69 proc., a w Czechach - aż 83.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • co sprawia, że książki nie są w Polsce popularne?
 • jaką rolę w kształtowaniu czytelnictwa w Polsce mają szkoły?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

  już od
  8,90
  /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Padzik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Nie lubią czytać książek, ponieważ od tego oczy się psują, zasnąć później nie można, bo się czytelnik pół nocy zastanawia co autor miał na myśli. A poza tym ogólnie książki są do niczego - papier słabo się pali i jest bardzo drogi, podłożyć pod regał, czy szafkę, też marnie, bo się chwieje. Ogólnie kicha ...

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.