Mateusz Różański mateusz.rozanski@gazeta.wroc.pl

Plastik? Nie ma mowy! Te najlepsze bombki są tylko ze szkła

W pierwszej chwili swojego życia bombki są szklanymi rurkami. Nadanie im kształtu w trakcie dmuchania to bardzo trudny i precyzyjny proces Fot. Fot. piotr krzyżanowski W pierwszej chwili swojego życia bombki są szklanymi rurkami. Nadanie im kształtu w trakcie dmuchania to bardzo trudny i precyzyjny proces
Mateusz Różański mateusz.rozanski@gazeta.wroc.pl

Najpierw są szklanymi rurkami. Dopiero dzięki rękom i płucom fachowców nabierają znajomych kształtów. Potem jest farbowanie i ręczne malowanie. Wybierzcie się z nami na wycieczkę do fabryki bombek

Towarzyszą nam od dekad. Zdobią drzewka niemal w każdym polskim domu. Przed laty wyparły orzechy i inne smakołyki, które miały swoje miejsce na świątecznych drzewkach. Bombki zachwycają, a współczesnym zdecydowanie bliżej do dzieła sztuki niż taniego świecidełka. Synonimem jakości i ideału w świecie bombek jest złotoryjski Vitbis. To właśnie z tej fabryki bombki lecą na cały świat- od marketów i butików na Dolnym Śląsku, po najdroższe witryny w brytyjskim Harrodsie. Święta za pasem, a w fabryczce praca wre, tyle że już na przyszły rok.

Jak powstaje bombka?

To niezwykle długi wyczerpujący i wymagający piekielnej dokładności proces. Piękne szklane kule pierwotnie są długimi, cienkimi, szklanymi rurkami, które należy rozgrzać do odpowiedniej temperatury i zacząć… dmuchać. Gaz w rurkach cyrkuluje w taki sposób, że bombka przybiera kształt kuli lub inny dowolny wymyślony przez rzemieślnika. Wszystko wymaga niesamowitej precyzji, temperatura szkła sięga bowiem tysiąca stopni!

Kiedy już uzyska się gotowy kształt, nasza bombka opuszcza dmuchalnię i poddawana jest procesowi srebrzenia, koloryzacji lub zostaje przezroczysta jak szkło - wszystko zależnie od tego, jaka to będzie kolekcja.

W lakierni świąteczna ozdoba nabiera kształtów, zaczyna przyciągać wzrok i kusi, żeby na nią spojrzeć. Gdy mamy już odpowiedni kolor, czas na zdobienie.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Mateusz Różański mateusz.rozanski@gazeta.wroc.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.