Andrzej Drobik

Piramidy z Ustronia, architektoniczna perełka. Właśnie powstaje o nich film

Piramidy z Ustronia, architektoniczna perełka. Właśnie powstaje o nich film Fot. Wojciech Radwański
Andrzej Drobik

Szczyrk miał być stolicą zimowych sportów, Wisła - miastem na weekend, a Ustroń uzdrowiskiem. Czekamy na zdjęcia czytelników z ustrońskich piramid. Bo będzie film

Zawodzie, uzdrowiskowa dzielnica Ustronia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na zboczach ustrońskiej Równicy przyroda była niemal dziewicza, można było spotkać jedynie rolników, którzy uprawiali tu ziemię. Dzisiaj wjeżdżających do miasta turystów wita ogromny kompleks wypoczynkowy, złożony z charakterystycznych piramid. Przełom dla Ustronia, ale i całych Beskidów, nastąpił w grudniu 1960 roku. Wtedy to Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach zdecydowała, jak wyglądać będzie Beskid Śląski, a pokłosie tych decyzji widać do dzisiaj.

Jak architekci Buszko i Franta zadziwili samego Ziętka

Według odgórnej decyzji władz wojewódzkich, Ustroń miał stać się jednym z najważniejszych uzdrowisk w Polsce. Pobliska Wisła została jednocześnie pomyślana jako centrum odpoczynku weekendowego, a Szczyrk miał zostać śląską stolicą sportów zimowych. Dzięki temu władze województwa, z generałem Jerzym Ziętkiem na czele, roztoczyły przed Ślązakami wizję kompleksu miejscowości, które mają służyć im do wypoczynku.

Wizja generała została szybko wcielona w życie, a do jej realizacji Ziętek zaprosił gwiazdy śląskiej architektury - Aleksandra Frantę i Henryka Buszkę, architektów znanych m.in. z realizacji słynnego osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Buszko i Franta, przy współpracy z Tadeuszem Szewczykiem, przystąpili do prac projektowych. Ich efekt zadziwił podobno samego generała Ziętka.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Andrzej Drobik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.