Maria Mazurek

Operacja pod narkozą. Pierwszą u nas przeszła pani Węgiełkowa

Operacja pod narkozą. Pierwszą u nas przeszła pani Węgiełkowa Fot. Szymon Budzyn
Maria Mazurek

170 lat temu w Krakowie prof. Bierkowski znieczulił 28-letnią sprzątaczkę eterem i wyciął jej ropnia z kolana. Po wszystkim obudziła się i powiedziała: "Dobrze, zgadzam się na tę operację". To wydarzenie pozwoliło na rozwój chirurgii. Od tego czasu chirurdzy mogą bezboleśnie wycinać guzy, wyrywać zęby, zakładać protezy, wymieniać zastawki. Już nie umieramy z bólu

Przy ulicy Kopernika w Krakowie, pod numerem siódmym, stoi niepozorny, żółty dworek. Dzisiaj studenci wydziału lekarskiego uczą się tam historii medycyny. To tu, równo 170 lat temu, chirurg Ludwik Bierkowski - postać fascynująca - dokonał pierwszej na ziemiach polskich operacji pod narkozą.
Z wielkimi odkryciami jest tak, że po jakimś czasie wydają nam się naturalne. Chirurgia wydaje nam się nierozerwalnie związana ze znieczuleniem i ciężko nam sobie wyobrazić, że bez narkozy można dać sobie wyrwać choćby zęba.
Tymczasem przed 1847 rokiem lekarze bez znieczulenia amputowali nogi i wycinali zmiany nowotworowe. Podczas operacji pacjenci wyli z bólu, wyrywali się, większość z nich nie przeżywała. Nie z powodu błędu chirurga. Umierali z powodu bólu i szoku.

Krótka wycieczka do Ameryki

Zanim jednak wrócimy na ulicę Kopernika, przenieśmy się na chwilę za ocean. W 1844 roku Horace Wells, prowincjonalny dentysta z Connecticut - spokojny i skromny, choć ambitny rudzielec bezgranicznie zakochany w swojej żonie - czyta ogłoszenie, że w jego miasteczku odbędzie się pokaz wędrownego cyrku. Prezentowane będzie na nim działanie podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.