Ojciec jest tylko jeden

Czytaj dalej
Fot. Fot. sylwia dąbrowa
Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Ojciec jest tylko jeden

Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Codziennie mam dzień ojca i codziennie jest dzień dziecka - mówi Jacek Olszewski. Mąż zmarłej osiem lat temu siatkarki Agaty Mróz opowiada o swoim samotnym ojcostwie, o jego cieniach, ale też przede wszystkim o blaskach bycia tatą

Samotni ojcowie w Polsce to wciąż sytuacja nieczęsta, choć nie jest już tak nietypowa, jak to zwykliśmy sądzić. Bo też i dzisiejsi ojcowie to nowe pokolenie; znacznie różnią się od naszych ojców i dziadków. Chodzą na urlopy „tacierzyńskie” i nieobce są im zagadnienia karmienia, przewijania, kąpieli i zabaw z dziećmi. I choć wciąż jeszcze, przy okazji rozwodów (a w Polsce rocznie rozpada się prawie 70 tysięcy par), sąd częściej przyznaje prawa do opieki nad dziećmi matkom, to świadomi ojcowie nie pozwalają się wyrzucić poza margines.

Walczą o swoje prawa, udowadniając, że potrafią zajmować się dziećmi wcale nie gorzej, a bywa, że nawet lepiej, niż ich matki. Ale w tych przypadkach dziecko jednak ma oboje rodziców, którzy, choć nie mieszkają już ze sobą, tak samo kochają swoje dzieci, i opiekują się nimi na zmianę. Zdarza się jednak i tak, kiedy mężczyzna pozostaje z dziećmi sam.

- Są ludzie, którzy w tym względzie mają wybór - po rozstaniach podejmują decyzję, u kogo z rodziców będzie mieszkać dziecko, kto bierze sobie na karb ich wychowanie, Ja po prostu, nie miałem takiego wyboru - mówi z kolei Jacek Olszewski. Jego żona, niezwykle popularna i bardzo lubiana siatkarka Agata Mróz, zmarła po przeszczepie szpiku kostnego. Miała 26 lat. Zaledwie rok byli małżeństwem. Z Jackiem Olszewskim spotkałam się wtedy jeszcze przed operacją żony. Z nią samą rozmawiałam telefonicznie. Miała w sobie mnóstwo radości i optymizmu. I wiele planów. Po jej śmierci, Jacek Olszewski, inżynier pracujący w firmie medycznej, został z dwumiesięczną córeczką Lilianą. I też musiał kompletnie zmienić swoje plany, a życie podporządkować maleństwu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Anita Czupryn a.czupryn@polskatimes.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.