O tym jak pewna Niemka zrepolonizowała Piastów

Czytaj dalej
Fot. Wikimedia Commons
Janusz Ślęzak

O tym jak pewna Niemka zrepolonizowała Piastów

Janusz Ślęzak

Po śmierci Bolesława Chrobrego, Polska zniknęłaby z mapy Europy, gdyby pierwszą koronowaną polską królową nie została Rycheza, siostrzenica niemieckiego cesarza Ottona III.

Wiele razy istnienie państwa polskiego stawało pod znakiem zapytania. Szwedzi, rozbiory, sowiecka ofensywa 1920 r., Hitler, Stalin... Za każdym razem Polacy potrafili jednak podźwignąć ojczyznę z upadku. Pomagały całe wieki historycznego dziedzictwa, wspólna pamięć o bohaterach, jeden język, patriotyczna literatura i kultura. Dzięki temu repolonizacja - jak moglibyśmy powiedzieć, używając modnego ostatnio terminu - zawsze się udawała. Tysiąc lat temu Polska także znalazła się na krawędzi zagłady. W swojej najnowszej książce z poczytnej serii o kobietach w naszych dziejach krakowski publicysta, pisarz i historyk Kamil Janicki stawia wręcz tezę, że niewiele brakowało, by młode państwo Piastów rozpłynęło się jak piana na wzburzonej morskiej fali. W Krakowie mówilibyśmy dziś po czesku, w Wielkopolsce i na Pomorzu po niemiecku, a na Mazowszu i w znacznej części Małopolski po rosyjsku.

Dla współczesnych repolonizatorów bolesnym odkryciem może być to, że piastowskie państwo przetrwało wyłącznie za przyzwoleniem cesarzy rzymskich narodu niemieckiego Konrada II i jego następcy Henryka III, a zwłaszcza dzięki staraniom niemieckiej żony Mieszka II - Rychezy, siostrzenicy Ottona III.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 8,90 zł miesięcznie.

    już od
    8,90
    /miesiąc
Janusz Ślęzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.